Компатибилноста на HomeKit за ролетните на IKEA е одложена во Шпанија

Ролетни на ИКЕА

ИКЕА продолжува да работи за да понуди интересен тандем помеѓу своите производи и виртуелни асистенти од различни компании, особено оние за паметен и поврзан домашен систем како што се опсегот TRADFRI, SYMFONISK или овие најнови паметни ролетни кои пред неколку дена не изненадија со новостите дека конечно добиваат компатибилност со HomeKit и дека почнуваа извршете ажурирања на фирмверот погоден за оваа намена. Сепак, не е сè розово за овој производ на ИКЕА. Сега шведската фирма предупредува дека поради технички проблеми, корисниците во Европа ќе мора да почекаат.

Да ни ја даде оваа непријатна вест, ИКЕА виде дека е соодветно да се користи официјалниот Твитер на компанијата во Велика Британија, издавајќи ја следнава изјава:

Здраво на сите, поради некои технички проблеми со последното ажурирање што беше објавено во Соединетите Американски Држави, моравме да го одложиме објавувањето во Европа сè додека не се поправат овие грешки. Во моментов немаме планиран датум на објавување, но нашиот тим работи на негово поправање. - @IKEAUKSupport

Дефинитивно нашата радост во бунар, Keepе продолжиме да чекаме, а згора на тоа на неодреден период, ако сакаме да ги користиме нашите паметни ролетни, кои патем се веќе во продажба на ИКЕА Шпанија. Секако, засега ќе можете да го користите со Google Home, што не е исто така лошо. Од вас ќе зависи дали ќе одлучите да ги купите овие ролетни однапред, барем ви оставаме неколку редови над видеото во кое ќе ви покажеме како работи и дали навистина вреди овој паметен ролетен или завеса од ИКЕА тоа нема преголема цена и нашиот дом станува сè попаметен, доколку се сомневате, ве потсетувам дека нашиот телеграмски канал (ЛИНК) е таму за да ги реши.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.