Зодијак: Оркасеон Одисеја RPG кој пие од Final Fantasy

зодијак-орканон-одисеја

Колку долго корисниците чекаа за ремистерите и повторните повторувања на Final Fantasy за iOS, сепак, не треба сè повторно да се готви исто, и што момците од Кобојо добро го знаеја, студио каде можеме да го најдеме Казушиге Ноџима, автор на Final Fantasy, па би можеле да кажеме дека успехот е сигурен. Предупредуваме дека не се соочуваме со лежерна игра, далеку од тоа, ние сме пред сè свет смислен од и за да можеме да влеземе во него, каде што секој детал има причина и скоро нема ништо што не е дизајнирано со цел, затоа кога играме мора да ги ставиме сите сетила на екранот на нашиот iPad ако не сакаме да завршиме да гриземе прашина во пред многуте ривали што ќе ги среќаваме низ историјата. Дали сакате да дознаете повеќе за Зодијакот: Оркасеон Одисеја? Во iPad News ви ги кажуваме сите детали за ова парче игра.

Позадина, што ни нуди тоа?

орканон-одисеја-слики-зодијак

Ова е прва епизода од она што ветува дека е сага, сага наречена Зодијак, видео игра која нема да биде достапна за секого, а ние не зборуваме за цена кога ќе го кажеме ова, тоа е дека е вистинско ремек-дело на JRPG за мобилни телефони никогаш порано, со екипа што многу блокбастери на конзоли веќе ја сакаа за себе, од раката на Казушиге Ноџима, автор на Final Fantasy; Хитоши Сакимото, исто така, доаѓа од Плоштад, па затоа има искуство во сагата за Фајнл Фантази, покрај тоа што бил во Конами конечно друга доза на Final Fantasy, а тоа е Хидео Миаба, уметнички директор Final Fantasy на многумина исто така беше дел од овој фантастичен проект. Во случај да се сомневате во тоа што ќе најдете додека играте.

Режим на игра

напади на орканон-одисеја

JRPG кој има за цел да му даде на мобилниот напад одредена подвижност. Со движења и секвенци многу слични на Final Fantasy VII, се наоѓаме со напад базиран на кривина во многу случаи со мноштво непријатели и пријатели. Движењата ќе бидат направени во успешна 2Д симулација, иако откриваме дека навистина станува збор за 3Д-панорама со која можеме да комуницираме во многу случаи. Сепак, заклучив дека линеарното движење на картата може да биде доста повторувано во многу прилики.

Во занаетчиството во овој случај е минимално, иако е присутно. Сепак, вниманието кон деталите е многу поважно, секое подобрување на моќта на непријателот може да направи да изгубиме во борба ако не знаеме како да ги комбинираме прецизните напади во вистинско време. Покрај тоа, тој има случаен систем, така што нашите напади како оние на непријателите можат да бидат неуспешни во многу прилики, целосно кршејќи ги нашите шеми среде битка. Поради оваа причина, еволуцијата на ликовите на балансиран начин во согласност со потребите на секој момент од играта е од витално значење. Се сеќаваме дека најдовме повеќе од 200 различни оружја, сите може да се ажурираат.

Графика и саундтрак

режим на игра-орканон-одисеј-зодика

Би било многу смело ако се осмелам да го критикувам уметничкиот правец Хидео Миаба. 2Д-мапата може да стане монотона, иако се ценети анимациите со приказни, со обележан акцент на манга и нивните типични анимациски движења до времето кога компјутерската обработка не постоеше. Тие му даваат некаков детски допир, но тоа несомнено ќе ги убеди најчистите во игрите со улоги со голема графичка авантура. Овие анимации се случуваат во текот на играта во текот на приказната, придружувајќи ги моментите на напнатост создадени од бројните битки.

Саундтракот е многу класичен, со опуштени и акустични песни за графички анимации, но тоа нема да се двоуми да ни трепери ушите за да ја испечатат потребната напнатост на битката Хитоши Сакимото знае како да го направи тоа многу добро и тоа го покажа во секое издание на сагата Final Fantasy, па тој не ја пропушти можноста да продолжи да ја демонстрира за време на хороскопската сага што започнува со оваа Одисеја на Оркан.

Приказната зад толку многу работа

орканон-одисеја-зодијак

IGN не се двоумеше да и даде оценка 7.3 на оваа игра, иако без намера да се расправа со експертите за видео игри, морам да кажам дека тие вложуваат негативно да ја оценат големината на екраните, потрошувачката на батерија и времетраењето на видео играта , Првите две точки се прилично очигледни и последните можеби сомнителни, бидејќи она што го очекувате барем е 10 часа игра, бидејќи цената е девет евра во продавницата за апликации iOS.

Тоа е класична игра со улоги, која ни дава можност да разјасниме за нашата судбина, бидејќи во многу наврати ќе имаме различни можности за одговор на ситуациите и разговорите што ни се случуваат низ историјата. Сè започнува кога Каел, главниот јунак и војник, е доделен на неговата вообичаена патрола. Тогаш тој го крши она што би било едно од главните правила на кралството, допирајќи до една од светите „парчиња“. Завршуваме во затвор без очигледна причина, но сè е скратено кога злите непријатели ќе влезат во казнено-поправната установа со намера да го ослободат својот водач, тогаш ќе се бориме повторно. Кога непријателот водач е ослободен, започнува приказнатаУште еднаш нашата мисија е да го ослободиме народот.

Низ историјата ќе правиме многу пријатели како непријатели, добрата работа кај пријателите е што тие ќе не придружуваат на ова тешко патување, за што ќе бидеме благодарни, бидејќи тие ќе ни помогнат во борбите. Пред сè, нашиот верен сојузник, „кучето со крилја“ кое не пренесува од едно до друго место и кое би го дало својот живот за нас, неговите спонтани напади во најкласичниот стил на повикување ќе не извлечат од повеќе тешки состојби.

Предупредуваме дека тоа е навистина JRPG со сите букви, тоа не е ваша игра ако сте нурнати во неврзан свет или немате време да им се посветите на видео игрите, инаку може да биде исклучително долг. Ако сте lубител на сагата Final Fantasy, го промашувате овој Зодијак: Одисеја Орканон е грев. Можете да го стекнете во форма

Мислење на уредникот

Зодијак: Оркасеон Одисеја
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
8,99
 • 80%

 • Зодијак: Оркасеон Одисеја
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Графика
  Уредник: 90%
 • Времетраење
  Уредник: 95%
 • Саундтрак
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%
 • Игра
  Уредник: 85%

Добрите

 • историја
 • Времетраење
 • цена

Contras

 • 2Д панорама
 • Бавноста

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.