Хром е компатибилен мерач на гликоза во крвта во HealthKit

За време на прославата на минатиот CES, многумина беа уреди за далечинско управување со нашиот дом што беа презентирани, повеќето од нив се компатибилни со HomeKit, што ние избегнува да инсталирате апликација за секој уред особено кога се од различни производители. Но, не само безжичните уреди за контрола на нашите животи дома, бидејќи фирмата One Drop штотуку го пушти во продажба американскиот Apple Online Store нов уред наречен Chrome, уред што е способен за анализа на гликоза во крвта и кој е исто така компатибилен со HealthKit така што секогаш ќе имаме целосен мониторинг на времето кога го проверуваме шеќерот на нашиот паметен телефон.

Овој уред е идеален за сите оние корисници кои страдаат од проблеми со дијабетес или кои повремено страдаат од висок шеќер во крвта. Овој уред сертифициран од ФДА пренесете ги сите информации преку Bluetooth до апликацијата One Drop Mobile, апликација што е достапна и за Apple Watch.

Во комплетот за стартери, наоѓаме 10 ланци и 100 тест ленти. Уредот ни овозможува да ја прилагодиме длабочината на пункција до максимум за да добиеме 0,5 микролитри (капка крв) што ги бара за да се анализира нивото на гликоза во крвта. Откако ќе завршат тест лентите, можеме да направиме претплата на услугата One Drop Premium која чини 39,95 евра месечно или 399,95 евра доколку ја ангажираме со години.

Овој уред нуди и апликација за корисници на Android, но предноста што ни ја нуди iOS е интеграцијата со HealthKit и CareKit, што овозможува брзо споделувајте собрани податоци со лекари и супервизори, да се провери дали мерењата се точни или третманот треба да се смени.

Комплетот за почетник Chrome е со цена од 99,95 €, цена што се намалува на 79,95 евра ако ја ангажираме годишната услуга за снабдување со ленти. Апликацијата е компатибилен од iOS 9 и е достапен за преземање бесплатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   УРИЕЛ dijo

    Сметам дека овој вид на здравствени апарати е од голема помош и дека тие продолжуваат да стануваат почести во нашето секојдневие.