Chrome за iOS е многу побрз

хром-иос

Прелистувачот на фирмата Google постепено стана најкористен прелистувач во светот, барем во својата верзија за работната површина. На различните мобилни платформи работите се менуваат доста, особено во екосистемот iOS, каде што Safari, без оглед на тоа кој го мери е најдобриот прелистувач во моментов. Досега Chrome не беше стабилен како што треба, бидејќи не користи мотор за рендерирање на Apple, како што е случајот со новиот прелистувач Firefox за iOS, кој се појави на пазарот пред само неколку недели, и што особено ми дава многу проблеми. се урна, особено кога го користам на iPad со функцијата Split View.

Google штотуку објави ново ажурирање за својот прелистувач во својата верзија за iOS, со многу важна новина во користениот мотор за рендерирање. Со ова ажурирање на Chrome го користи рендерирачкиот мотор Apple WKWebView, така што од оваа надградба прелистувачот е многу постабилен и побрз отколку во претходната верзија, број 47. Според тестовите извршени од Google, сега прелистувачот е 70% посигурен и ни нуди помалку проблеми отколку во претходната верзија.

Во оваа верзија, број 48, додаде Chrome нови икони на страницата Ново јазиче да можеме да пристапуваме на многу побрз начин до веб-страниците што ги посетуваме почесто, нешто што веќе беше достапно во прелистувачот Firefox откако пристигна во App Store и што ја забрзува навигацијата низ нашите омилени страници.

Но, исто така, искористувајќи ги новитетите на iOS 9, Chrome се интегрира со пребарувачот iOS Spotlight, така што преку домашниот пребарувач iOS можеме да извршиме пребарување меѓу нашите обележувачи за да пристапуваме побрзо без да мора да ги внесуваме апликацијата и прелистувачот преку нив.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Еду dijo

    Па, ми се допаѓа Chrome повеќе на мојот iPhone. Оди малку побрзо, зачувува податоци и јас сум синхронизиран со работната површина.