Цените на новиот iPhone 14 ќе пораснат според новите гласини

Нешто повеќе од една недела откако ви кажавме дека одредени гласини претпоставуваа дека цените на новиот iPhone 14, кој треба да биде претставен во септември, ќе ги задржат цените на претходните модели, имаме сосема спротивна гласина. Прашањето е кому да му верувам? Тоа е работата, тоа го тврдат најновите гласини цените ќе одат нагоре и не кажува ништо повеќе и ништо помалку од Куо. Така што ќе треба да се земе предвид.

Најновите гласини за iPhone 14 не се однесуваат на нови функции или дизајн, се однесуваат на цената на терминалите кога ќе бидат пуштени во продажба. Според Куо, ќе мораме да си ги чешаме џебовите, бидејќи Apple ќе ги покачи цените на новите модели. Не е изненадувачки бидејќи како што ги гледаме цените на сè што не опкружува, речиси е нормално цените на новите гаџети да растат. Сега не ни пуштија да поминеме една недела, да, уште малку, бидејќи дознавме дека е повеќе од веројатно дека цените ќе останат исти, како што се случуваше во претходните модели.

Куо не ја откри точната цена на моделите на iPhone 14 Pro Сепак, во порака лансиран на социјалната мрежа Твитер, ја процени просечната продажна цена на севкупната линија на iPhone 14 ќе се зголеми за околу 15% во споредба со линијата iPhone 13. Цена која веќе почнува да се граничи со прохибитивната, ако веќе не била, но сигурно нема да ги спречи сите оние кои сакаат да добијат еден од нив.

Причините зошто тие го поттикнаа овој пораст исто така се непознати, но со оглед на недостатокот на ресурси, COVID-19, проблеми со продавачите, не е тешко да се види зошто. Факт е дека ќе треба да заштедиме повеќе од очекуваното. Бидејќи едно ми е јасно, повеќе сакам да останам со стариот модел отколку да го сменам брендот, барем за мене.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.