Црн петок на Mac

MacBook Pro 2020 M1

Ако сакате технологија и имате намера да обновете го Mac-от што го користите редовно, веројатно го чекате црниот петок, црниот петок кој годинава се слави на 26 ноември, последниот петок од ноември.

Сепак, од понеделник, 22 ноември, неофицијално ќе започне црниот петок, а ден недела која ќе заврши во понеделник, 29 ноември, со одбележување на Сајбер Понеделник. Но, најсилниот ден ќе остане официјалниот ден, 26 ноември.

Кои модели на Mac се во продажба на црниот петок

MacBook Air

MacBook Air што моментално се продава од Apple е управуван од процесорот M1, процесор со технологија ARM што стана првата посветеност на Apple за оваа технологија во нејзината транзиција кон сопствени процесори оставајќи го Интел настрана.

Овој уред, со повеќе од една година на пазарот, ќе биде еден од тие Не можете да ја пропуштите прославата на црниот петок, па затоа, ако сте заинтересирани да го добиете, не треба да дозволите да ви избега.

MacBook Pro

Пред неколку недели Apple го претстави долгоочекуваното обновување на палетата MacBook Pro (модели од 14 и 16 инчи) модел во кој и TouchBar-от и контроверзната тастатура „пеперутка“ исчезнуваат. Дополнително, ги враќа врските што беа елиминирани во моделот што го лансираше во 2016 година, како што се HDMI портот и читачот на картички меѓу другите.

Дополнително, ја вградува втората генерација на M1 процесорите на Apple: M1 Pro и M1 Max. Не очекувајте да најдете некој од овие модели за време на црниот петок. Доколку сте заинтересирани за некој од овие модели, препорачливо е да почекате неколку месеци за да падне малку во цената.

иМек

24-инчниот iMac кој Apple го претстави во март оваа година, ќе можеме да го најдеме со него интересни попусти, повеќето од нив се поврзуваат со специфична боја од 5-те во кои е достапна.

Mac mini

Mac mini беше уште еден уред кој исто така ја усвои првата генерација на процесорот M1 на Apple. Сепак, Apple продолжува да продава верзија со процесор Intel.

Во секој случај, имајќи предвид дека на пазарот се повеќе од една година, повеќе од веројатно е дека ќе најдеме било која специјална понуда на некои од овие модели.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Зошто вреди да се купи Mac на црниот петок?

Доаѓа Божиќ, време од годината кога цените растат да ги искористат предностите на потреба на граѓаните да купуваат подароци за најблиските.

Ако не сакате да трпите поскапување што практично ќе го доживеат сите електронски производи, вклучително и гамата на Mac, треба да го искористите црниот петок, бидејќи тој е период од годината кога цените паѓаат на историски најниски Во повеќето случаи.

Колку Mac обично се намалуваат на црниот петок?

иМек

За околу 6 месеци, MacBook Air со процесорот M1 може да се најде со попусти од 100 до 150 евра, достигнувајќи во одредени периоди и до 200 евра попуст.

Од ново претставените 14-инчни и 16-инчни MacBook Pro, не очекувајте да најдете некоја понудаБидејќи, дополнително, овој Mac е наменет за публика на која и се потребни многу високи спецификации, а не за корисници кои го користат компјутерот за пишување, навигација и малку друго.

Каде што можете најдете каков било попуст ќе биде на 13-инчниот MacBook Pro помеѓу 100 и 150 евра, модел кој Apple го лансираше минатата година и е управуван од процесорот М1 на Apple, како MacBook Air.

Обоениот iMac, 24-инчниот модел кој е на пазарот веќе 6 месеци, веќе неколку недели, е достапен на Amazon со попусти од 100 до 150 евра, попусти кои може да бидат поголеми во зависност од бојата.

Mac mini, ќе го најдеме и со интересен попуст, попусти помеѓу 9% и 25%. Овој висок попуст ќе го има само во верзијата со Intel процесорот, поточно со 5-јадрениот Intel i6.

Колку трае црниот петок на Mac компјутери?

Неформално, на црниот петок ќе започне на 22 ноември во 0:01 часот и ќе заврши на 29 ноември во 23:59 часот. Сепак, најсилен ден ќе биде 26 ноември, денот на кој официјално се слави црниот петок.

Сепак, не смееме фокусирајте ја нашата потрага по понуди само до 26 ноември, бидејќи некои бизниси може да лансираат понуди со ограничени единици.

Од Actualidad iPhone ќе ве информираме веднаш за поинтересни понуди на Mac и други производи на Apple во текот на неделата на црниот петок.

Каде да најдете зделки за Mac на црниот петок

Apple Store Обединети Арапски Емирати

Заборавете да најдете понуда на Mac во Apple Store или во онлајн продавницата. За Apple нема црн петок што вреди, барем надвор од САД.

Единствената предност на купувањето од Apple деновиве е што можеме да вратиме кој било производ до 10 јануари, кампања која се прави секоја година и се приклучува и Amazon, така што навистина нема причина да купувате на црниот петок преку Apple.

Амазон

Ако купиме Mac на Амазон, ќе уживаме во истите гаранции што ни ги нуди Apple, бидејќи зад неа стои компанијата од Купертино, иако цените, во повеќето случаи, се пониски од оние што Apple ги нуди преку официјалните дистрибутивни канали.

Медијамаркт

Иако момците од Медимаркт не ја насочуваат својата активност на продажба на Mac компјутери, за време на црниот петок најчесто нудат интересни попусти, особено во опрема што е најдолго на пазарот.

Англискиот суд

El Corte Inglés, како Mediamarkt е идеален за купувајте постари модели на Mac и дека Apple не продава преку своите официјални дистрибутивни канали.

На овој начин тие го искористуваат црниот петок за да одат ослободување од акции тие треба да сместат нови производи.

К-Туин

Ако немате Apple Store во близина, веројатно имате продавница на K-Tuin. Овие продавници тие се како мини продавница за јаболка каде што можеме да ги видиме и тестираме сите производи на Apple. Покрај тоа, можеме да купуваме и преку нивната веб-страница.

Машинисти

Во Macnificios, онлајн продавница која ја фокусира својата активност на производите и додатоците на Apple за своите производи, ќе најдеме и голем број интересни понуди во целата палета на Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.