Apple Watch помага да се открие аритмија кај 13-годишно дете

Apple Watch продолжува да им докажува на оние кои се сомневаат во неговата способност да открие аритмии дека не можат да погрешат. Денес ви донесуваме други случаи во кои часовникот „Епл“ бил неопходен за дијагностицирање на откривање на аритмија кај 13-годишно дете.

Без сама по себе медицинска алатка, Apple Watch се покажува како уред што, благодарение на тоа што е со нас 24 часа на ден, може да помогне во дијагностицирање на срцеви заболувања кои инаку би можеле да траат со месеци неуспешни медицински студии. Овој пат тоа беше кај 13-годишно момче кое страдаше од недијагностицирана „суправентрикуларна тахикардија“ и чиј Apple Watch го предупреди дека има претерано висок пулс на срцето, и покрај фактот дека тој не правеше никакви вежби во тоа време.

„Суправентрикуларна тахикардија“ е срцево заболување кое се состои од прекумерно забрзување на срцевиот ритам, со стапки што лесно можат да надминат 200 отчукувања во минута. Иако генерално нема сериозни непосредни последици, на крајот може да предизвика сериозни проблеми на долг рок, и затоа што се појавува само во одредени периоди, понекогаш спонтано попуштајќи Дијагнозата е често многу комплицирана, бидејќи кога се вршат медицински тестови, тахикардија може да не се појави.

И тоа е дека и покрај ограничувањата на мониторот за отчукување на срцето на Apple Watch и неговиот интегриран електрокардиограф (од Серија 4), фактот дека секогаш го носиме и дека е Континуирано следење на отчукувањата на срцето е голема помош во дијагностицирање на наизменични патологии како што е атријална фибрилација или, како во овој случај, суправентрикуларна тахикардија. Крајот на оваа приказна не може да биде посреќен кога проблемот на ова дете беше решен по хируршка интервенција што ја елиминираше патологијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.