Apple Watch работи само со овластени полначи

Apple-Watch-Dock

Дека Appel Watch го користи стандардот Qi за полнење е познато подолго време, но пред да се поздравите со одлуката на компанијата конечно да донесе стандард за полнење на своите уреди, продолжете со читање, бидејќи и покрај тоа што може да изгледа нема да можете да користите полначи Qi за полнење на вашиот Apple Watch, бидејќи Apple ја измени оваа технологија така што ниту еден полнач од многуте (и ефтини) што се на Интернет не може да работи со вашиот скапоцен часовник.

Стандардот Qi се појави одамна развиен од Конзорциумот за безжична моќност за пренос на електрична енергија со далечинска индукција (до 4 см). Се состои од емитер, што е основа за полнење, и приемник кој е уредот што треба да се полни. Овој конзорциум за безжична моќност е составен од производители како Asus, HTC, Huawei, LG Electronics, Motorola Mobility, Nokia, Samsung и Sony, но не и од Apple. Затоа беше изненадувачка веста дека полначот Apple Watch ја користел оваа технологија. Самиот конзорциум го потврди овој факт:

Полначот вклучен во Apple Watch го користи стандардот Qi, но брендот не ги олесни тестовите за интероперабилност. Ние веруваме дека тие ја користат верзијата 1.1.2 на системот, но софтверот е изменет така што нема да работи со кој било друг натоварувач.

La модификацијата мора да е извршена на ниво на Apple Watch, што ќе одбие каква било врска за полнење што доаѓа од неофицијален полнач. Всушност, полначот за часовници Apple работи со други уреди компатибилни со Qi стандардот, што се чини дека го потврдува овој факт. Во овој момент, никој не е изненаден што „Епл“ делува на овој начин и ги принудува производителите на додатоци за нивните уреди да мораат да поминат низ кутијата за да добијат сертификација за компатибилност со iPhone, iPad, iPod или Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.