Apple Watch ќе го открие нивото на кислород во крвта

Apple работи на подобрување на здравствените карактеристики на Apple Watch, а еден од новите случувања е оној за кој се зборува подолго време: сатурација на кислород. Покрај тоа, таа исто така ќе ја подобри функцијата на електрокардиограмот што е присутна од Apple Watch Series 4.

Информациите ни ги носат 9to5Mac И, се чини дека потврдува нешто за што се зборува долго време. Apple Watch можеби ќе може да открие нивоа на кислород во крвта, што е медицински познато како „Сатурација на кислород“ и дека тоа е засегнато во многу болести, и акутни и хронични. Apple Watch би можел да го изврши тоа мерење бидејќи го мери отчукувањата на срцето во моментов, и испратете ни известувања доколку откриете дека нивоата паднале под одредено ниво, што веројатно може да се модифицира за да одговара на секоја личност.

На сатурацијата со кислород може да влијае на хронични респираторни заболувања како што се бронхитис, пулмонален емфизем или астма, срцеви заболувања и други акутни заболувања како што се напади на астма, пневмонија итн. После напредувањето што за многу корисници беше дека нивниот Apple Watch ги следи нивните отчукувања на срцето или им дозволува да извршат електрокардиограм, оваа нова функционалност ќе им помогне на многу луѓе со болести во кои ова мерење е важно. Особено што без интервенција на корисникот, Apple Watch секогаш го следеше нивото на кислород и предупредуваше кога ќе се открие аномалија.

„Епл“ исто така би работела на подобрување на функцијата на електрокардиограмот, што е ограничено кога срцевиот ритам е над 120 отчукувања во минута. Ова најново подобрување може да дојде во режим за ажурирање на софтвер, додека мерењето на нивото на кислород треба да пристигне со нов уред што вклучува соодветни сензори за него. Двете мерки (срцев ритам и нивоа на кислород во крвта) може да се искористат за конечно лансирајте друга карактеристика за која зборуваме долго време: следење на спиењето.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.