watchOS 10 е компатибилен од Apple Watch Series 4 наваму

watchOS 10

Apple Watch исто така требаше да има свој простор во презентацијата на WWDC23. Без сомнение, сите гласини околу графичките контроли и очекуваната промена на дизајнот во watchOS оживеаја и се појавија во новиот оперативен систем: гледајте ОС 10. Згора на тоа, на часовникот беа вклучени нови лица, редизајнирани домашни апликации и нови функции фокусирани на здравјето. Тој новиот watchOS 10 е компатибилен со сите часовници кои веќе биле компатибилни со watchOS 9, но има промени во однос на iPhone неопходни за инсталирање на watchOS 10, се разбира.

Од Apple Watch Series 4 па наваму компатибилен со watchOS 10

Apple вчера ја објави првата бета верзија за развивачи на watchOS 10. Запомнете дека овие оперативни системи на Apple Watch се инсталираат и преземаат со помош на ажуриран iPhone, така што за инсталирање на watchOS 10 потребно е да имаме инсталирано iOS 17 на нашиот iPhone. 

Apple часовник ултра

Ова е клучната точка за дефинирање на компатибилноста на нов часовник OS 10. Apple вели дека watchOS 10 ќе биде компатибилен со сите часовници кои веќе беа со watchOS 9, а тоа се следните:

 • Apple Watch серија 4
 • Apple Watch серија 5
 • Apple Watch SE (сите модели)
 • Apple Watch серија 6
 • Apple Watch серија 7
 • Apple Watch серија 8
 • Apple часовник ултра

Сепак, Новина е што iPhone 8 и iPhone X се надвор од компатибилноста со iOS 17, така што овие уреди не можат да бидат посредници за инсталирање на watchOS 10. Покрај тоа, Apple предупредува дека иако постои компатибилност, Не сите функции на watchOS 10 ќе дојдат на сите часовници Не е изненадувачки, имајќи предвид дека процесорите се променети и не се исти, како што се барањата за енергија на различните карактеристики на watchOS 10.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.