Apple Watch помага да се спаси жртва од сообраќајна несреќа

несреќа

Благодарение на вашето итно известување Епл Види, американски полицаец кој доживеа спектакуларна сообраќајна несреќа, навреме беше спасен и и го спаси животот. Овој тип на вести сигурно ќе го задоволи Тим Кук и тимот одговорен за дизајнот на Apple Watch.

Детекторот за пад што го вклучува Apple Watch, не се активира само ако корисникот што го носи падне на земја. Исто така, го правите тоа ако забележите необично грчевито движење, како што е влијание на сообраќајна несреќаНа Добро е да се знае, без сомнение.

Со приказната што ќе ја раскажеме следно, јасно е дека детектор за пад што го вклучува Apple Watch, може да ги предупреди итните служби доколку открие чудно ненадејно движење, како што е сообраќајна несреќа.

По несреќата, Apple Watch извести итни случаи

Од Објасни северноамериканската информативна мрежа KY3, заменик шериф во Мисури Чесади ботеронТаа е многу благодарна на својот „Епл часовник“ што ги предупредила итните служби денот кога доживеала сообраќајна несреќа.

Тоа беше минатиот 10 август. Возел дома од работа на својот патролен автомобил кога се онесвестил додека возел, и излетал од патот, удирајќи го своето возило во ограда. Ударот беше доволно голем за да го активира детекторот за паѓање на часовникот на Apple што го носеше, и бидејќи Ботерон беше во несвест, ги извести службите за итни случаи.

Набргу потоа, тие се појавија на местото на несреќата, а натепаната полиција беше евакуирана со хеликоптер. Беше спасен на време и во моментов се опоравува од повредите по ударот.

Корисниците на Apple Watch треба да се потсетат дека стандардно, откривањето на падот на Apple Watch е само овозможено за корисници над 65 годиниНа Ако сте под таа возраст, можете рачно да ја активирате во апликацијата Гледајте на вашиот iPhone, во делот „СОС итен случај“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.