Четирите начини на кои Apple Watch може да ви го спаси животот

Се чека Apple Watch Series 8 да излезе во септември и да се знае дали го носи новиот сензор на мерење на телесна температура, Останатите сензори што ги носи овој уред значат дека на нашиот зглоб носиме мал компјутер, асистент и спасител. Имајќи предвид дека е создаден како екстензија на iPhone и сега го гледаме како гаџет кој може да му помогне на својот корисник во многу тешки, а понекогаш и сериозни ситуации. Постојат четири начини на кои Apple Watch може да не спаси и ние ќе ви кажеме токму сега.

Да се ​​зборува за Apple Watch е да се зборува за уред со неверојатни функции и бездна проекција. Почнавме да имаме часовник што ги означуваше само нашите пораки и малку друго, така што во моментов можеме да имаме уред на нашиот зглоб кој, барем во САД, го користат лекарите за далечинско контролирање на здравјето на некои пациенти. Бројни се вестите за тоа како часовникот му го спасил животот на оваа или онаа друга личност и тоа на многу различни начини. Всушност, постојат четири фактори или параметри кои часовникот континуирано ги мери и Ако нешто тргне наопаку, тој ќе се фати за работа. Тие се следниве:

Откривање пад

Apple Watch има сензори кои Откриваат дека корисникот претрпел удар и паднал. Ова во нормални услови можеби не е опасно, но во други, корисникот може да лежи на земја во несвест или заробен без да може да ја побара потребната помош. Ова му се случило, на пример, на земјоделец во Небраска кој на 92-годишна возраст паднал од скалите каде што работел. Часовникот го забележа тој пад и автоматски, бидејќи корисникот не можеше да го откаже предупредувањето, испраќаше сигнал за помош до однапред програмираните броеви. Тоа и Сири беа одлучувачки за комуникацијата да биде течна и службите за итни случаи да го спасат.

Функцијата de детекција на пад е достапен во моделот SE и од Серија 4. Ако се открие пад, часовникот се огласува со аларм и прикажува предупредување. Можеме да избереме да контактираме со службите за итни случаи или да ја игнорираме пораката за предупредување со притискање на Дигиталната круна, допирање Затвори во горниот лев агол или избирање „Добро сум“. Исто толку лесно, отворете ја апликацијата Apple Watch на iPhone–>My Watch–>SOS–>Вклучете или исклучете го откривањето паѓање. Ако е активирана детекција на пад, можеме да избереме помеѓу „Секогаш активни или Само за време на тренингот“.

мерење на срцевиот ритам

Можеби една од најпосебните функции на Apple Watch е оваа. На можност за автоматско и редовно мерење во текот на денот, во позадина, пулсот на корисникот. На овој начин, доколку најдете некој чуден знак, ќе бидеме известени со порака. Едно од мерењата што ги прави е максималниот и минималниот пулс. Ако ги надмине праговите, нешто не е во ред и ќе ве извести.

Тоа му се случи на Кит Симпсон, кој се чувствува болен, го искористи својот неодамна купен Apple Watch и го предупреди дека вашиот пулс беше ненормално низок и дека треба да побара лекарска помош. Во болницата отстраниле неколку згрутчувања на крвта што веројатно би довело до фатален исход.

на известувања за отчукувањата на срцето може да се активира кога апликацијата Freq. срцева се отворено за прв пат на Apple Watch или од iPhone во кое било друго време. За тоа:

На iPhone, ја отвораме апликацијата Apple Watch–>My watch–>Heart–>Freq. картичка. и изберете вредност за BPM (отчукувања во минута)–>Допрете Freq. картичка. Скролувајте надолу и изберете вредност BPM.

Siri и водоотпорноста на Apple Watch

Siri

Благодарение на моќниот капацитет активирај сири Само со гласовни команди, па дури и со кревање на зглобот и приближување на часовникот до лицето, можеме да комуницираме со кого сакаме или да испратиме порака, или која било друга функција што ќе ни падне на ум. Обично го користиме за да запишеме нешто или да креираме нов состанок во календарот. Сепак, можеме да го користиме за многу повеќе. Тоа му се случило на Вилијам Роџерс додека лизгал на реката Салмон Фолс кога паднал во замрзнатата вода. Со Siri и благодарение на способноста за работа во екстремни услови, Тој можеше да повика брза помош и тие можеа да го спасат. 

Патем, ако обично се капете со него, не заборавајте дека подоцна тоа е добра идеја исфрлете ја водата што можеби останала. 

Предупредување за неправилен срцев ритам

Друга од функциите што ја има Apple Watch во делот за срце е можноста за мерење на пулсот. Имаме опција за електрокардиограм, но редовно и неколку пати на ден ни го мери ритамот. Ако часовникот открие дека нешто не е во ред, ни кажува. Ако ритамот не е синусен, односно, помеѓу 60 и 100 отчукувања во минута, би можеле да се најдеме пред некоја болест. Игнорирањето не е добра идеја.

Дали како Крис Минт, тоа по добивањето предупредувања за можна атријална фибрилација од Appel Watch, отишол на лекар и му биле дијагностицирани два срцеви залистоци кои не функционирале правилно. Ова го спаси од срцев удар или уште полошо.

Запомнете дека мора секогаш да го ажурирате Apple Watch за да ги имате најновите подобрувања на ова поле. На iPhone, го отвораме Апликација за здравје–>Истражувај–>Срце–>Известувања за неправилен пулс. Откако ќе се овозможи, може да ги вклучите или исклучите известувањата за неправилно чукање на срцето од апликацијата Apple Watch на iPhone.

Се чини дека тоа е добра опција, бидејќи веќе не е само нешто што ни го кажува времето. Тој е вистински асистент и се грижи за нас од ден на ден со своите мерења и сензори. Се надеваме дека серијата 8 го вклучува сензорот за здравјето на телото, многу корисен во многу случаи и дека ќе биде надополнет со другите сензори, давајќи попрецизни отчитувања за секој од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.