Chipolo One Spot, вака работи првиот локатор што е компатибилен со Apple Search

„Епл“ вчера ја објави својата нова програма „Барај“ со која другите производители би можеле да ги вклучат своите уреди за следење во мрежата „Барај“ на iOS и Чиполо беше еден од првите што го објави својот нов производ, со сите детали за тоа како ќе работи.

Првиот производ на Чиполо компатибилен со пребарувањето на „Епл“ ќе биде «Чиполо едно место», мал црн диск што можеме да го поставиме на прстен на клуч, паричник или џеб, а тоа ќе ни овозможи не само што лоцираме нешто што не се сеќаваме каде го оставивме, туку и работи што сме ги изгубиле на која било друга далечна локација. Овој мал додаток ќе биде достапен во црна боја и ќе биде водоотпорен, со батерија која ќе трае една година и може да се замени по тоа време. Исто така, ќе има звучник што ќе емитува звук до 120dB, за да го лоцира вашиот уред.

Чиполо ќе ја користи апликацијата iOS „Барај“, со кој ќе го поврземе со нашиот iPhone во некои многу едноставни прошетки. Откако ова е направено, можеме:

 • Лоцирајте ги предметите: можете да го лоцирате Chipolo One Spot преку апликацијата за пребарување, покажувајќи ја последната позната локација.
 • Направете звуци: ако вашиот локатор е во близина, можете да го натерате да испушти звук за да го пронајдете.
 • Изгубен режим: ако ја изгубите ставката на која сте го закачиле Chipolo One Spot, можете да ја ставите во „изгубен режим“, така што кога некој ќе ја најде ќе добиете известување. Ако некој друг, освен неговиот сопственик, го пронајде, можете да ја користите апликацијата «Барај» за да ја идентификувате и ќе пристапите до веб-страница каде што ќе се појави порака оставена од сопственикот, како и до информациите за контакт за да можете да ги вратите.

Сето ова се случува со максимална безбедност дека вашата приватност ќе биде загарантирана благодарение на енкрипцијата од крај до крај, ниту Apple ниту Chipolo ќе можат да ги лоцираат вашите уреди во кое било време. И, исто така, нема да има месечна претплата за оваа услуга. Овој прв производ на Чиполо, едно место, ќе биде достапен за резервација во месец мај, а првите пратки ќе започнат во јуни. Имате повеќе информации и можност за резервација на официјалната веб-страница на Чиполо (линк)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Hummer dijo

  Само што купив неколку чиполи, и гледам дека не се компатибилни со iPhone APP ... можеа да ги прилагодат сегашните на APP наместо обратно.