A9 чипот е помоќен од претстојниот Snapdragon 820

Квалком

Во бесконечна војна за срцето на нашиот уред Постојат неколку компании кои се борат да бидат победници во тој фактор што е толку привлечен, попознат како „перформанси“.

Секоја година гледаме како големите 4 прават облози, Mediatek, Квалком со нивниот Snapdragon, Samsung и неговиот Ексинос, и Јаболко со своите чипови од А-серијата дизајнирани исклучиво за уреди со iOS.

Трката продолжува од година во година, или со зголемување на фреквенцијата на процесорите, додавање на повеќе јадра, нови технологии, намалување на нивната големина, па дури и оптимизирање на нивната потрошувачка.

Квалком

 

Овој пат особено, по слабите резултати на Qualcomm со своите моќни (и летни) Кученце 810, сакаа да направат пресврт и да ја повратат репутацијата што ја имаа некогаш, по прегревање на проблемите и нивната прекумерна потрошувачка на ресурси, Qualcomm ја преиспита својата стратегија за 2016 година, нејзината Кученце 820 ќе биде срцето на предводниците на Андроид од новата генерација, а пред неколку дена се појавија вести за неговиот протечен резултат во добро познатиот репер AnTuTu, што се случи првиот процесор кој ја надмина границата од 100.000 поени и постигнувајќи неверојатни 131.000 поени, повеќе од (според изворите) чипот А9 во iPhone 6s.

Овој нов чип ќе дојде да ја преиспита својата дистрибуција со Quad-Core Kryo SoC (развиена од Qualcomm) и А. Adreno 530 GPU, ова би ги зголемило неговите перформанси значително со намалување на неговите јадра за половина и приближување до Dual-Core на Apple наместо да продолжат во линијата Octa-Core, нијансата доаѓа кога AnTuTu излезе дека ја ажурирал својата апликација до верзијата 6 воведувајќи различни значителни промени .

Квалком

За почеток, добро познатиот репер сега му дава поголемо значење на б-резултатот (едно јадро) бидејќи, според неговите зборови, „неколку дневни апликации во моментов ги користат Мулти-нишка (употреба на неколку јадра во исто време) », а во ова знаеме дека Apple се истакнува повеќе од другите, тие исто така воведоа промени со кои се постигнува повеќе перформанси на графичкиот процесор и воведување тестови во FullHD создадени со Единство3Д 5, најновата генерација на најкористениот графички мотор во мобилните видео игри, ова го прави GPU резултатот поверен на неговата реална изведба од ден на ден.

Сите овие промени се направени AnTuTu ќе размисли за својот систем на бодување и изменете го, менувајќи го моменталниот резултат на сите уреди, тука лежи уловот.

iPhone 6s

Ако ја погледнете фотографијата, повторно ги направив тестовите на мојот iPhone 6s, а резултатот беше овој, додека претходно мојот iPhone достигнуваше 80.000 поени, сега достигнува 132.000, ова ги става 1.000 поени над Snapdragon 820 протекоа, ако истекувањето се покаже како реално (многу веројатно), тоа ќе значи дека овој нов чип на Qualcomm ќе игра лице в лице со Apple A9, сепак, како чип што припаѓа на 2016 година и треба да се спореди со A10 или AX (како и да се вика), најверојатно е под неговиот конкурент.

Ова е благодарение на важноста што ја дава Apple на перформансите на своите индивидуални нуклеарки и графичкиот процесор во своите SoC и AnTuTu сега ја достигнува својата верзија 6 давајќи му ја причината.

 

AnTuTu репер за iOS y Андроид.

А вие кои верувате, Дали Qualcomm ќе има ас во ракавот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Не ако се чини дека ќе биде многу рамномерно, но ако земеме предвид дека тестот ги добива резултатите за fps на кои се движи анимацијата, iphone 6s ја поместува графичката процесор 1,3 милиони поени, а прототипот има QHD и се движи околу 3,7 милиони Мислев дека има разлика. Можете да го дадете тестот на iPhone 6s plus

 2.   Cfv dijo

  Податоците за позицијата излегоа пред 2 недели, списокот со антиунд укажува на тоа дека до сега тоа беше А9 кој беше обележан од сите процесори од минатата година, земајќи предвид дека сите претходни излегоа неколку месеци пред

 3.   Ентони dijo

  Да видиме дали луѓето ќе дознаат сега.
  Како да го земаме Бојното поле и вие да играте на 4К или да земеме црни опции 1 ,,, кој настапува подобро?
  добро тоа! кога јаболкото се справува со резолуции и пиксели на инч со конкуренцијата, тогаш можеме да направиме споредби во услови ...
  водењето во HD не е исто што и 2K или 4K. И оној што веќе не го разбира ова, е дека нема два прста на челото

  1.    Хуан Колила dijo

   Поздрав Антонио, го коментирав во написот, освен фактот дека резолуцијата на екранот на уредот во кој е направен тестот не е позната, AnTuTu го прави својот нов репер секогаш на 1080p, ова ја прави резолуцијата на екранот на уред бидејќи текстурите и другите графички ресурси ќе бидат обработени на FullHD, затоа Apple A9 и Snapdragon 820 се тестирани под исти услови, па дури и знаејќи дека iPhone 6s има екран што не достигнува FullHD, резолуцијата е користена 1080p , ова значи дека ако е веќе добра оценка, чипот А9 ќе настапи уште повеќе во реалниот ден за ден.

   Од друга страна, и покрај сите аргументи, ниту еден производител не е виновен што некој друг излезе со глупост да стави 4K екран во нивниот уред, како што веќе реков, резолуцијата не влијаеше, но ако тоа не беше Случај или ќе има проблем, не знам дали сте виделе дека чипот А9 е способен за уредување на 2 видео-нишки во 4K со iMovie без да ви се плетка, а да имате 2 прста напред значи и добро читање на работите пред да го искажете своето мислење

   ПС: Вклучува и тестови OffScreen во случај да не ви се допаѓа првиот.

 4.   Ексиморф dijo

  Не само што iPhone 6s добива подобри оценки. Сите уреди имаат подобри оценки со новиот antutu што во претходната верзија lg g3 не се определи за околу 42k и со новата и новата верзија 3Д-тестот што оди со мајчиниот заостанат оптиен 47k. Таму треба да бидам многу внимателен со оваа нова верзија на Антуту. За мене s820 е помоќен од кое било друштво на сегашниот пазар и е можеби помоќен од кој било друг што доаѓа да се натпреварува.

 5.   Карлос А Торес М. dijo

  Колку би платил antutu за да ги направам неговите резултати повисоки, да земам snapdragon 810 некогаш за да видам дали перформансите се всушност исти, никогаш и веќе имав iPhone 6s

 6.   Виктор dijo

  Тестовите се изведуваат со природната резолуција на екранот, а не во 1080p

 7.   германски dijo

  И каде е упатството за искоренување, промена на ROM или додавање на прилагодено јадро на iPhone 6s? Упс Извини ..

 8.   Пол dijo

  Q crack германски; )
  820 ќе биде неверојатен и гледајќи го само графичкиот дел, 500 i pico gflops во 32-битни процеси веќе ги надминуваат дури и A9x (300 i pico) и A9 (-180 XNUMX)
  Би било потребно да се спореди со идниот А10.
  И во тек со следната Tegra од Nvidia (дека неговиот претходен чип веќе помина 500gflops) и пред сè мора да ја разгледаме имагинацијата и нејзиниот следен SOC во архитектурата на МИПС, што може да нè изненади со следната серија 8 од нејзиниот енергетски истите оние што теоретски ќе се најдат во А10.