Purelle, прочистувачот на воздух со HomeKit и Thread

Airversa го лансираше својот нов прочистувач на воздух Purelle, уред кој ја прави разликата со другите главно со обложување на технологијата на иднината, Thread, за да го поврзете со нашата мрежа за домашна автоматизација.

 

клучните карактеристики

Кога зборуваме за прочистувачи на воздух, се чини дека нема многу простор за иновации или дизајн, барем засега. Прочистувачот Airversa Purelle го има дизајнот што би го очекувале од уред од овој тип: заоблена призма со дискретен дизајн, со бела боја како доминантна боја и со решетки на различни места за влез и излез на воздух. Тоа не значи дека неговите завршетоци се добри, дека пластиката што се користи е квалитетна и дека решетките се поставени стратешки така што неговиот дизајн е што е можно поелегантен. Висината од 34,5 cm и тежината од само 3 килограми го прават помал и полесен од повеќето прочистувачи со слична моќност што можете да ги најдете на пазарот.

Според производителот, може да отстрани до 99,97% од честичките до 0,3 микрони и до 99,9% од оние до 0,1 микрони. Тоа го прави благодарение на неговиот двоен филтер систем со три слоја.: пред-филтер за поголеми честички како што се коса и влакна, ХЕПА филтер за полен, чад и прашина и јаглероден филтер за мириси. Неговата моќност се прилагодува рачно или автоматски во зависност од тоа колку е валкан воздухот во просторијата, но може да исчисти простор до 93 метри квадратни за 60 минути, што воопшто не е лошо.

 

Во горниот дел има LED екран каде што наоѓаме информации за квалитетот на воздухот (PM2.5), брзината на вентилаторите во употреба, статусот на филтрите и различни копчиња на допир за рачно контролирање на неговото работење. Покрај тоа, голем прстен околу екранот визуелно го означува квалитетот на воздухот (зелено за одлично, црвено за сиромашно). Контролите на допир вклучуваат:

 • Копче за енергија
 • Автоматски режим така што вентилаторите работат според концентрацијата PM2.5 на филтрираниот воздух
 • Рачен режим за контрола на брзината на вентилаторите
 • Заклучување за деца: мора да се притисне 5 секунди за да се активира или деактивира
 • Ноќен режим за намалување на осветлувањето на LED екранот
 • Тајмер за програмирање на исклучување на прочистувачот (максимум 24 часа)

Имајќи ги сите овие информации директно на уредот е навистина погодно, нема потреба да се прибегнувате кон апликацијата за да го знаете статусот на воздухот во просторијата, и ако во кое било време сакате да ја измените неговата работа и сте до прочистувачот, можете да го направите тоа со допирање на екранот. Ми недостига само индикатор за температура, а за да добијам почести, индикатор за влажност.

PM2.5 сензор Purelle

На задната страна наоѓаме неколку мали отвори за сензорот PM2.5 и конекцијата за кабелот што снабдува електрична енергија. И во основата имаме капак со брава за извртување за замена на филтри (во кутијата ги имаме двата потребни филтри) и тоа може да се замени на многу едноставен начин (не заборавајте да ги отстраните кесите што ги штитат пред да започнете да го користите прочистувачот).

Conectividad

Ако го анализираме овој прочистувач на нашиот блог, тоа е затоа што има поврзување за да го контролираме од нашиот мобилен телефон и затоа што е компатибилен со HomeKit. Purelle има Bluetooth и Thread поврзување. Првиот е познат на сите, а ние веќе знаеме за неговите предности и ограничувања, бидејќи ограничениот опсег е главната негативна точка. Но, што е Тема? Станува збор за поврзување на најблиската иднина, веќе би можеле да кажеме дека речиси на сегашноста. Станува збор за тип на приклучок со мала потрошувачка, со долг домет и има предност што е „мрежеста“, односно, може да создаде мрежа на уреди меѓусебно поврзани за да не треба директно да се поврзуваат со вашиот рутер или со вашиот центар за додатоци, туку да се поврзуваат еден со друг додека не стигнат до центарот за додатоци (HomePod, Apple TV) . Тоа е и основата на „Matter“, новиот протокол кој ќе ја промени домашната автоматизација каква што ја знаеме и ќе ни овозможи да заборавиме на „компатибилна со HomeKit“ или „компатибилна со Alexa“, бидејќи сите брендови уверија дека се ќе посвојат

Поврзана статија:
HomeKit, Matter and Thread: сè што треба да знаеме за новата домашна автоматизација што пристигнува

За да ја искористите Темата, потребен ви е a HomePod mini или Apple TV 4K (2021), претходните Apple TV и оригиналниот HomePod нема да работат. Ако го немате ниту едното ниту другото, можете да користите Bluetooth конекција за да ги направите да се појавуваат на вашата мрежа HomeKit, но нема да ја имате користа од поврзувањето со Thread.

purele-app

Со приклучување во апликацијата Sleekpoint (линк), што е многу едноставно како и кај секој производ на HomeKit, ќе можеме да ги контролираме сите оние функции што ги имаме на екранот на прочистувачот, покрај другите понапредни опции за прилагодување. Имаме можност на графикон да ја видиме еволуцијата на мерењата направени во просторијата и можеме да воспоставиме календар и персонализирано работно време. Исто така, ни овозможува да ја измениме осветленоста на екранот и прстенот во боја и да го деактивираме звукот при притискање на копче. Можеме да го видиме статусот на филтрите и да купиме нови доколку е потребно од самата апликација.

Во апликацијата Casa, од своја страна, имаме многу помалку опции, во основа вклучување и исклучување, регулирање на вентилаторот и мерење на квалитетот на воздухот. Не можеме да воспоставиме автоматско работење, ниту пак менува некој друг параметар на апликацијата. Време е тоа Apple почнува да разгледува апликација House со понапредни опции да ги контролирате уредите од овој тип, бидејќи не се сè светилки и приклучоци во HomeKit. Предноста на апликацијата Casa е тоа што ни нуди компатибилност со Siri за да даваме гласовни инструкции од HomePod или нашите Apple уреди, како и автоматиките што ни овозможуваат да пополниме некои од овие празнини.

Purelle во апликацијата Home

Така можеме да го направиме прочистувачот се активира кога квалитетот на воздухот падне под границата што ја поставивме, или кој е задолжен за чистење на воздухот кога не сме дома. Јас лично поставив автоматски режим во официјалната апликација и само во одредени моменти користам Siri за активирање или деактивирање, па дури и рачни контроли на уредот, но опциите за автоматизација се таму во случај да сакате да ги користите.

работа

Прочистувачите на воздухот станаа многу популарни, најмногу поради пандемијата COVID-19. Иако нивната корисност за овој тип на вирус е доста контроверзна, тие се навистина корисни за домови каде што има алергии на полен или животинска коса, за оние кои го мразат мирисот на храна во одредени периоди од денот или едноставно за оние кои сакаат да дишат почист воздух дома без штетни ПМ2.5 честички. Дејството на овој Airversa Purelle е објективно забележливо, и тоа не само затоа што одвреме-навреме го гледате како работи прекувремено бидејќи имало мал превид во кујната, туку и затоа што навистина го забележувате неговото делување со лоши мириси, можеби поентата повеќе целта на неговото работење.

Нешто што загрижува многумина е бучавата на уредот. , тешко дека ќе го забележите, но кога квалитетот ќе падне и прстенот ќе стане портокалово или црвен, очигледно го слушате. Не го сметам за уред воопшто досаден во ниту еден момент, напротив.

Мислење на уредникот

Purelle by Airversa е прочистувач на воздух кој совршено ја исполнува својата мисија, со помала големина од вообичаената кај овие уреди (со оглед на неговата моќност) и која има голема предност што веќе ја користи Thread поврзувањето, инвестиција во иднина за која сакаме да продолжиме. користење на домашна автоматизација во наредните години, искористувајќи ги сите нејзини достигнувања. Неговата цена е 189,99 евра на Амазон (линк) И за еден месец можете да го користите кодот ACTUAL10 за да добиете попуст од 10%..

 

пурела
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
189,99
 • 80%

 • пурела
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Тивок
  Уредник: 80%
 • Ефективност
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.