Чувањето лични документи како DNI во Apple Wallet е одложено до 2022 година

Една од функциите што беше најавена минатиот јуни на овогодинешниот WWDC беше да може да се складираат скенирани лични документи во апликацијата Apple Wallet. За да може да се складира DNI или слично во Wallet тоа беше една од опциите што можевме да ги имаме со оваа нова функција што ја најави потпретседателката на Apple Pay, Џенифер Бејли.

Во оваа смисла, многумина од нас во моментот на презентацијата мислеа дека ова е одлично затоа што не мора да ја носиме документацијата, но дека би зависело од официјалните органи да можат да го спроведат Во сите земји. Па, се чини дека Apple нема да ја лансира оваа опција во текот на 2021 година според популарниот медиум 9To5Mac.

Документот за електронска идентификација во Wallet ќе потрае да се имплементира

Откако Apple ќе ја додаде оваа функција во Wallet, корисникот ќе може да ги скенира и складира своите лични идентификации во апликацијата. Ова, кое звучи навистина добро за многумина од нас, ќе биде потребно време за да се имплементира, дури и ако самата фирма од Купертино го лансира денес, бидејќи потоа мора да биде потврдено од јавните тела на секоја земја и ова може да потрае малку подолго за да се спроведе.

Во овој случај ја читаме промената на датумот на издавање директно на веб-страницата на Apple, токму на местото каде што се појавува прегледот на функцијата iOS 15. Таму сега по оваа промена покажува дека функцијата официјално ќе пристигне на „почетокот на 2022 година“. Како што често се случува во овие случаи, Apple не обезбеди конкретни информации за датумот, тој ќе започне некаде следната година со ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.