Чудна гласина укажува на два нови конектори на iPad Pro 2022

iPad Pro 2022 ќе пристигне во наредните месеци преку официјален говор на Apple. Меѓу главните новитети е доаѓањето на чипот М2 по неверојатното моќен скок воведен со M1 во сегашната генерација на iPad Pro Дизајнот на уредот не се очекува да има многу промени. Сепак, нова и чудна гласина укажува на доаѓањето на два нови четири-пински конектори лоцирани на врвот и на дното замена на паметниот конектор што го има уредот во моментот.

Зошто Apple би сакал два 4-пински конектори на iPad Pro 2022?

Гласините за iPad Pro го одржуваат дизајнот на актуелната генерација. Покрај тоа, тие исто така укажуваат на можно пристигнување на стандардот MagSafe за безжично полнење на уредот. Во однос на дизајнот, веројатно е дека ќе остане и по промената воведена пред години. Запомнете дека дизајнот на оригиналниот iPad ќе биде тој што ќе се менува, приспособувајќи се на дизајнот на iPad Air и Pro од последните години.

Нова гласина се појави на мрежата, на веб Macotakara, сигнализирајќи го проширувањето на паметниот конектор на iPad Pro. Во моментов, iPad Pro има три-пински конектор на долниот заден дел што се користи за поврзување на некои додатоци како што е Magic Keyboard. оваа гласина најавува доаѓање на 4-пински конектор кој не само што би бил на дното туку би бил и на врвот.

Visual Organizer (Stage Manager) во iPadOS 16
Поврзана статија:
Ова е објаснувањето зошто Visual Organizer на iPadOS 16 го поддржува само чипот M1

Според објавениот извештај, овие два нови конектори ќе помогнат во напојувањето на периферните уреди кои би се поврзале преку USB-C/Thunderbolt на iPad Pro. Сепак, не се пронајдени наоди во изворниот код на iPadOS 16, ниту пак се појавиле планови. или протекуваат додатоци кои бараат надворешно полнење. Единственото нешто што ја потхранува оваа гласина е тоа производителите на уреди би можеле да креираат драјвери со DriverKit, Новиот комплет за развој на Apple.

Ќе видиме дали iPad Pro конечно ќе ја промени стратегијата на ниво на поврзување или Apple ќе го задржи Smart Connector и ќе го воведе стандардот MagSafe.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.