Чудна „бубачка“ во iOS може да го блокира модемот Wi-Fi на iPhone

Зона WIFI

Штотуку е откриена грешка во „морето на будала“ iOS што може да го блокира wifi модемот на iPhone и да го остави без речено безжично поврзување ако уредот не се ресетира повторно.

И велам дека тоа е многу едноставна грешка затоа што едноставно се јавува кога iPhone се обидува да се поврзе на Wi-Fi мрежа чија е Име на SSID започнува со симболот за проценти (%) Се надеваме дека Apple ќе го реши тоа во претстојното ажурирање.

Ако не ви се допаѓа SSID што доаѓа од фабриката во вашиот домашен Wi-Fi рутер, совршено знаете дека можете да го промените по ваш вкус. Па, засега, никогаш не менувајте ја етикетата во име што започнува со симболот на Толку проценти, како што е "% wifi_de_casa%".

Затоа што најверојатно, ако го направите, кога вашиот iPhone ќе се обиде да се поврзе на таа мрежа, тоа ќе се случи заклучете го модемот внатрешен wifi и останете офлајн. Ако вашиот мобилен е Андроид, тогаш бидете сигурни дека тоа нема да ви се случи со вас. Значи, тоа е чист проблем со iOS.

Оваа „бубачка“ ја открил истражувачот за безбедност Карл Шоу, дека откако се приклучивте на Wi-Fi мрежа со името «% p% s% s% s% s% n», Wi-Fi конекцијата на вашиот iPhone беше оневозможено.

Се чини дека грешката може да биде поврзана со првичната употреба во името на мрежата на знакот процент, што доведува до проблем со парсирање на влез при што iOS погрешно ги толкува буквите по „%“ спецификатор на формат на стринг.

Во програмските јазици од типот C, спецификаторите на формат на низа имаат посебно значење и се анализираат од компајлерот на јазик како име или команда на променлива стандарден текст.

Ако сте погодени од грешката, немате друг избор освен ресетирање мрежа на уредот за повторно да може да функционира вашата Wi-Fi конекција. Haveе мора да одите во „Поставки“, да го допрете „Општо“, а потоа „Ресетирај“. Допрете на „Ресетирај мрежни поставки“ и потврди го барањето во командната линија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.