Што има ново во iOS 14 Бета 4

Бета 4

Вчера Apple ги објави четвртите бета верзии на сите верзии на своите нови фирмвери оваа година што ги презентираше на WWDC 2020 минатиот јуни. Веројатно до сега ќе бидат последни во бета верзија само за развивачи, чекајќи конечните верзии на сите корисници да бидат објавени во септември или октомври.

Да се ​​биде веќе четвртата верзија, се помалку вклучени нови карактеристики, и тие се ограничени на полирање дефекти пронајдени во нивните прелиминарни верзии. Но, наместо во оваа нова рата на iOS 14, откриени се некои нови интересни карактеристики.

Вчера попладне, по шпанско време, Apple објави а нова бета верзија, четвртата од iOS 14, за прилагодување и рафинирање на можни грешки пронајдени во претходните бета-верзии, но додавање на некои нови функции кои не биле претходно откриени.

Првиот што скока е новиот графичка контрола за јаболко +. Сега можеме да пристапиме до видео платформата директно од тука. Уште еден што може да се додаде во колекцијата додатоци што ги нуди iOS 14.

Вториот е а подобрено пребарување. Кога барате содржина во апликацијата, најдобрите хитови сега се прикажуваат под веб-предлозите. Апликацијата прикажува апликации, совети за Сири, новости и повеќе погоре, со опција да добиете повеќе резултати. Пребарувањето во апликација останува достапно на дното на интерфејсот.

Третата новина е што 3D допир. Оваа функција што исчезна во третата бета верзија на iOS 14, повторно е оперативна ако вашиот уред е компатибилен со неа.

И четвртата и последната е компатибилност со АПИ за известување за изложеност COVID-19. Дефинитивно беше потребно. Ако имате iOS 14 во бета фаза, сега можете да ја инсталирате апликацијата за изложеност на контакт во вашата област, доколку ја има (радар Ковид во Шпанија). Досега беше компатибилен само со iOS 13.

Ова се четирите „видливи“ новости за програмерите што ни ги носи четвртата бета верзија на iOS 14. Ние продолжуваме да препорачуваме да не ја инсталирате ако не сте програмер, бидејќи тој сè уште е тест-фирмвер.

Ако не можете да го држите и сакате да го пробате, инсталирајте го јавна верзија, што не е толку напредно, но е постабилно. Тука објаснуваме како да го сториме тоа. Многу е веројатно дека ова попладне излезе нејзината втора верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.