Што има ново во iOS 6 бета 14 за програмерите?

Малку по малку го достигнуваме последниот потег на процесот на тестирање на новите оперативни системи на Apple. Благодарение на развивачите, големото јаболко може да ги полира сите детали на оперативните системи кои се скоро близу до крајната верзија. Конечното лансирање ќе оди рака под рака со лансирањето на iPhone 12 најверојатно кон крајот на септември или почетокот на октомври. Пред неколку дена беше лансиран iOS 6 бета 14 за програмери со неколку интересни новости, многу подобрувања на грешките и исто така зголемување на перформансите на сите уреди.

Стигнавме на бета-верзијата 6 на iOS 14: новости

Како што споменав на почетокот на статијата, Apple пред неколку дена ја лансираше шестата бета верзија на iOS и iPadOS 14. Првата бета верзија пристигна на 22 јуни и оттогаш вестите се случуваат во секоја од верзиите што Apple им ги понуди на развивачите . Овој пат немаше да биде помалку и имаме мали нови функции и поправки што ги прават iOS и iPadOS повеќе рафиниран и разноврсен систем. Toе ги коментираме:

 • Почетен екран во „Мапи на Apple“: Како и во другите апликации, штом ја започнеме апликацијата Apple Maps за прв пат по бета-верзијата, се прикажува екран со новостите за iOS 14 во рамките на апликацијата. Треба да се запомни дека главните новини во iPadOS и iOS 14 се навигација со велосипеди, пристигнување водичи и предупредување за камери за брзина.
 • Сопствен систем за оценување во „Мапи на Apple“: вчера Зборував за оваа новина. „Епл“ сакаше да престане да зависи од компаниите од трети страни како „Јелп“ или „Форскер“ за да обезбеди мислења и прегледи за установи и места. За да го направите ова, тој во моментов има имплементирано систем за оценување што е достапен само на избрана и мала група на луѓе во бета фаза.
 • Избор на време во Часовник: веќе во претходната бета верзија, Apple ни го врати лизгачот на броеви како што секогаш имаше iOS. Меѓутоа, во оваа пригода, кутијата е заокружена со жолта линија што означува дека може да се помести полето каде се наоѓаат часот и минутата.
 • AirPods Pro Просторно аудио: Функцијата Spatial Audio е исто така вклучена во опциите за пристапност. Оваа функција ви овозможува да го активирате овој режим достапен во AirPods Pro. Она што ви овозможува е да учествувате во извонредно искуство избегнувајќи аудио што се пренесува од iPhone на AirPods да не се модифицира кога ќе ја поместиме главата. Иако е вклучена одликата, таа сè уште не е функционална.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Таростати dijo

  Неверојатно ми изгледа дека сè уште никој не зборува за многу curубопитна новина.
  Сега безжичните полначи (компатибилни) ја менуваат предводената боја кога полнењето е завршено.
  Се чини дека никој не го видел ова повеќе од мене. ♂️

 2.   од нуклеарно23 dijo

  Добро утро зборувајте за опцијата за радари на мапите, но не ја гледам никаде во Шпанија, дали нема да биде достапна?

  1.    Ангел Гонзалес dijo

   Оваа новина не е достапна во Шпанија. Освен ако не сме го потврдиле тоа. Запомнете дека функцијата се однесува на камери во семафорите и радарите. Се најдобро.