Apple Music беше втор најкористен музички сервис во 2019 година

Пред неколку дена видов кампања на Твитер која не охрабри да слушаме повеќе записи, записи во физички формат. И тоа е дека секој пат кога ќе користиме помалку физички формат и секој пат кога ќе купиме помалку музика дури и со дигитална музика. И тоа е дека се повеќе и повеќе ги користиме музичките услуги со стриминг, така велат податоците и денес веќе можеме да ги знаеме 2019 рангирање на услугите за стриминг на музика. Apple Music следи во пресрет на Spotify и е рангиран како втор најкористен музички сервис во 2019 година.

Општо, услугите за стриминг на музика пораснаа за 32% во текот на 2019 година, достигнувајќи огромни 358 милиони претплатници според студијата објавена од „Контрапоинт рисрч“. Спотифај е сè уште крал на пазарот 35% од пазаротно Apple Music следи одблизу, откако минатата година достигна 19% од вкупниот пазар. Услуга што продолжува да расте од година во година, со Amazon Music или Youtube Music следејќи ги неговите стапки.

Спотифа го задржа првото место со помош на промотивни активности како што е С.potify Premium бесплатно за три месеци, намалување на цените, персонализирани кампањи како Spotify и фокус на ексклузивна содржина. Технички гиганти како „Амазон“, „Епл“, „Гугл“ започнаа да се фокусираат на стриминг музика и имаат доволно пари на располагање за да му дадат на Spotify голема конкуренција. Apple Music прави подобрувања во својата примена, како што се воведување на ноќен режим, плејлисти избрани за таргетирање група, итн.. Слично на тоа, „Амазон мјузик“ тестираше музика без загуби и создава своја ниша каде се натпреварува со „Тидал“.

И, ако се вратиме на промените во потрошувачката, мора да се каже тоа Повеќе од 80% од претплатниците се платени, нешто што означува дека на крајот корисниците претпочитаат да ги плаќаат потребните такси, без разлика дали има промоции или не, за да ги имаат сите музички каталози на дофат на раката. Покрај тоа, интересно е што овој натпревар се базира на карактеристиките на секоја услуга бидејќи на ниво на каталог сите се многу слични. Seeе видиме како напредува оваа година 2020 година и дали Apple Music продолжува да доминира на пазарот во тешкиот сектор за стриминг музика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.