Apple Music не пропаѓа, 10 милиони активни претплатници

Епл Музика

Има неколку пати што ние практично го нарековме патување со „Епл музика“ како неуспешно, сè додека „Епл“ продолжи да се обложува и цврсто на својата стриминг музичка платформа. Но, наидовме на нова вест што се чини дека пропадна сè што прокламираа аналитичарите во текот на месеците од нејзиното лансирање. Уште еднаш, извори што не го откриваат нивниот идентитет за безбедност, го објавија тоа Apple Music успеа да ја надмине бариерата на десет милиони активни претплатници по само шест месеци на патувања во светот на музиката во стриминг. Ова е одлична вест за Apple и одлична вест за корисниците на оваа платформа за тоа што подразбира поддршка од корисниците.

Беше Фајненшл тајмс кој ги повтори овие релевантни информации. Во јуни минатата година, првиот сервис за стриминг музика договорен за справување со Spotify пристигна во ореол на крајни тајни и сомнежи, тоа беше „Епл музика“ и играше со предност да биде фабрички инсталирана на сите iOS уреди, како и интеграција со разни апликации за музика и iTunes од опсегот на уреди на Apple. Повеќе од сто земји во моментов имаат можност за користење на „Епл Музик“, а нејзините корисници достигнаа незначителна бројка од десет милиони претплатници кои плаќаат, односно не тримесечни пробни корисници, што Еквивалентно на 50% од вкупно платените корисници достапни на Spotify, услуга што владееше многу години.

Theубопитната работа во врска со податоците е тоа според аналитичарот Марк Мулиган член на Истрага за мидија, ако Apple Music продолжи со овој нагорен тренд, на крај ќе го надмине Spotify во втората половина на 2017 година, само две години по неговото лансирање. Продажбата на нови уреди на Apple и фактот дека Spotify сè уште не ја ажурира цената на своите семејни претплати може да има многу врска со тоа, иако времињата се менуваат.

Неуспехот на броевите на Apple Music и Spotify

spotify-јаболко-музика

Во моментов, водечката услуга продолжува да биде Spotify со 2о милиони претплатници кои плаќаат и се чини дека ќе биде така, сепак, има неколку наврати во кои излезе на виделина дека бесплатната верзија на Spotify не заврши профитабилно. што може да доведе во одреден момент целосно да ја врати платформата за плаќање и ќе ви даде дополнителна предност на „Епл музика“ што ви треба за да ја надминете.

Важната работа во врска со постоењето на двете платформи и нивната конкуренција не е крајниот резултат на корисниците, туку дисхункцијата на пиратеријата. Од друга страна, Spotify го доживува она што ќе го наречеме „WhatsApp синдром“И покрај фактот дека корисниците наоѓаат подобрувања и можности на услугите во другите конкурентни услуги, како и подобри цени, тие продолжуваат да остануваат во истата околина на која се навикнаа и со која започнаа, ова е клучот зошто WhatsApp не подлегнуваат на клиенти кои објективно нудат подобра услуга како што се Телеграм и Фејсбук Месинџер.

Како што добро знаете, Apple Music чини 9,99 € месечно за еден корисник и 14.99 € за семејна претплата што ви овозможува да користите до 6 Apple ID истовремено. Аналитичарите се чини дека го свртеа окното време врз основа на овие броеви на Apple Music, но каков е погледот на крајниот корисник? Ние сакаме да знаеме дали сте повеќе од Spotify или Apple Music и зошто. Од моја гледна точка, иако Apple Music нуди добра содржина и комплетен систем, интерфејсот на Spotify завршува побрз и полесен за употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јарц dijo

  Од кои 9 милиони се луѓе кои не знаат како да го отстранат автоматското обновување или дури знаат дека се претплатени.

 2.   зекамил dijo

  Јас сум повеќе Deezer. Во Колумбија има многу разновиден каталог. Иако би сакал да го пробам Тидал, но нема поддршка во мојата земја.

 3.   Александар dijo

  Имам претплата на обата услуга и ги користам и двата, иако претежно Apple Music, ми се допаѓаат плејлистите што ги има Spotify повеќе од препораките на Apple Music и тоа е главно причината зошто ја чувам сметката

 4.   М.М. dijo

  Јас лично преферирам Spotify, цените се подобри и тоа е 100% стриминг музички сервис, не како јаболко, што ви ја дава музиката на уметниците на половина. Ако сакате најнови песни од некои уметници или најслушани, мора да одите на каса. И искрено, ме мрзи Apple да ги зема своите клиенти за кретени или слично. Понатаму, треба да претстои долг пат за да ја донесе добрата изведба што ја нуди Spotify. Дека овде се вели дека има 10 милиони активни претплатници е тотално ирелевантно и без контраст. Зошто, колкав процент од тие претплатници припаѓаат на луѓе надвор од пробниот период? Да имаме во предвид дека земји како Кина или Индија дојдоа многу подоцна и тие се супер населени земји со повеќе од една милијарда жители. Да не кажам дека никој никогаш не дал официјални податоци за таа сума. „Епл“ е многу лицемерен и сака многу да се фали и ако тоа не го стори со „Епл часовник“ и „Епл музика“, тоа е за нешто ... што тие го немаа перформансот каков што очекуваа ..., за што ми е драго. Не сакам да бидам дел од овој меур шпекулации во кој се претвора пазарот за мобилни телефони или гаџети.