Apple Watch доминира на пазарот на паметни часовници со 55% удел на пазарот

Епл Види

Apple не беше првиот производител кој донесе паметен часовник на пазарот, но кога тоа го стори, успеа и оттогаш доминираше на пазарот на паметни часовници, помагајќи делумно бидејќи некои производители фрлаа крпа не гледајќи нема сериозен интерес од Google за овој пазар.

Apple никогаш официјално не го објави бројот на Apple Watch што го пушти во оптек откако Серија 0 се појави на пазарот во март 2015 година. За среќа, имаме момци во Strategy Analytics да ни дадат идеја за тоа како функционираат овие типови уреди тие стануваат сè попопуларни.

Според последните податоци на Strategy Analytics, Apple испорача 7.6 милиони Apple Watch во текот на првиот квартал на 2020 година, што е пораст од 6.2 милиони во првиот квартал на 2019 година. Ова зголемување на бројот на пратки му овозможи на Apple да го зголеми вашиот удел на пазарот, преминувајќи од 54.5% минатата година на 55.5% оваа година.

На втората позиција наоѓаме Samsung, кој и покрај тоа што го зголеми бројот на испорачани единици, од 1.7 милиони во 2019 година на 1.9 милиони во 2020 година, виде дека неговиот удел на пазарот е намален за една точка, од 14.9% во 2019 година на 13.9 во тековната година.

На третата позиција е производителот на паметни часовници за спортисти Garmin, производител кој испорача 1.1 милиони единици и зеде 8% удел на пазарот.

Во истиот извештај, Strategy Analytics наведува дека во текот на вториот квартал на 2020 година, Продажбата на паметни часовници ќе забави поради коронавирусот, продажбата што веќе беше погодена од пандемијата и во САД и во Европа. Сепак, и покрај коронавирусот, се очекува зголемување на бројот на пратки од 20% во споредба со бројките од 2019 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.