Apple Watch ја надминува целата швајцарска индустрија за часовници

Од Купертино, тој никогаш јавно не известувал за бројот на Apple Watch што го продал откако се појави на пазарот во март 2015 година, поради некоја причина што никогаш нема да ја дознаеме. Ова ги принуди аналитичарите да се обидат да го откријат тој број преку пратки кои се консултираат со различни извори.

Најновите бројки објавени од „Strategy Analytics“ сугерираат дека во текот на 2019 година, Apple за прв пат успеа да ја надмине целата швајцарска индустрија за часовници, испорачувајќи 30,7 милиони Apple Watch, што е за 36% повеќе отколку во 2018 година. Целата швајцарска индустрија за часовници испрати 21,1 милиони уреди за маркетинг.

Иако Strategy Analytics нема потреба да ни кажува, Apple Watch е многу популарен и во САД и во Источна Европа и во Азија благодарение на неговиот привлечен дизајн, неговиот кориснички интерфејс и бројот на достапни апликации. Традиционалните швајцарски часовници сè уште се многу популарни меѓу постарите потрошувачи, но меѓу најмладите, паметните часовници се оние кои триумфираат заедно со нараквиците за мерење.

Strategy Analytics наведува дека:

Традиционалните швајцарски производители на часовници како Swatch и Tissot ги губат војните со паметни часовници. Apple Watch нуди подобар производ преку подлабоки продажни канали и привлекува помлади потрошувачи, чија побарувачка за паметни часовници се зголемува. Се затвора прозорецот за швајцарските брендови на часовници да имаат влијание врз паметните часовници. Можеби ќе истече времето за Swatch, Tissot, TAG Heuer и други.

За време на Божиќните празници во 2017 година, Apple ги надмина пратките на швајцарски часовници, но дури во 2019 година, во која ја надмина оваа традиционална индустрија во текот на целата година, испорачувајќи скоро двојно поголем број на уреди во текот на целата година.

Некои швајцарски брендови, како што е TAG Heuer, започнаа различни модели на паметни часовници на пазарот, модели управувани од Wear OS, кои немаа успех што го очекуваше компанијата, принудувајќи некои производители да се откажат од својот проект модернизација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.