Мапите на Apple веќе се користат три пати повеќе од мапите на Google на iOS

мапи

Кога Apple ги воведе своите мапи во 2012 година, тоа беше доста контроверзно. Немаше полемики затоа што тие додадоа свои мапи, ако не затоа што ги отстраниа „Гугл мапс“, апликација што работеше и беше инсталирана стандардно на уредите со iOS. И најлошо од сè: Мапите на Епл, да кажам благ збор, беа непрецизни. Сега, три години подоцна, се чини дека работите се сменија и мапи со јаболка тие ја повратија довербата на корисниците.

„Епл“ тврди дека нејзините мапи се користат многу повеќе отколку „Гугл мапс“ на „Ајфони“, достигнувајќи множи со три употребата на матични мапи на штета на неговиот најдиректен ривал. Секоја недела, корисниците на iOS прават повеќе од 5.000 милијарди пребарувања поврзани со мапи. Потребни беа три години за да се дојде до оваа точка, што не е долго време за мапи, но можеби и цела вечност за производ на „Епл“.

Во текот на овие три години, Apple не престана да ги подобрува своите мапи за да ја смени првичната состојба, нешто во што исто така имавме корисници кои известуваат за поправки. Некои од овие вклучени подобрувања беа одлики што беа достапни на „Гугл мапс“, како што се задолжителните гласовно водени рути. Од друга страна, имаше многу компании кои соработуваа со Apple, како што се Yelp или Starbucks, нешто што исто така им помогна на мапите на Купертино да понудат детални информации.

Од друга страна, исто така е важно да се спомене дека мапите на Apple се инсталирани стандардно на сите iPhone телефони, што заедно со фактот дека квалитетот значително се подобри во овие три години, ги натера корисниците да користат повеќе мајчин стан Мораме да инсталираме апликација App Store не интегрирана во системот за да ги поставиме нашите прашања во врска со мапите. И ти? Дали користите Apple Maps повеќе од Google Maps?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   кантаманија dijo

    Вејд ни дава контрола на радарите, сообраќајните знаци, интерактивноста помеѓу корисниците ...