„Епл мапс“ ги надминува „Мапите на Гугл“ што се користат на iOS системите

Епл Мапи

La прва презентација на Apple Maps тоа не беше многу успешно. Всушност, тоа предизвика доста проблеми кога станува збор за имплементација и генерираше цела низа критики што ја натераа самата компанија да размисли да ја препорача опцијата за конкуренција, „Гугл мапс“. Сега работите се променија и се чини дека во iOS триумфира официјалниот облог на јаболкото.

Иако помина време од нејзината презентација и многу работи се променија, само сега официјално Apple Maps се користи повеќе на iOS отколку на конкуренцијата, Гугл мапи. Но, дали бројките се толку колку за моменталната радост? Всушност на прв поглед се чини така. Реалноста е дека се користат скоро три пати повеќе пати Мапи од другата опција. Звучи како многу? Дали ви се чини малку? Можеби треба да продолжите да читате ...

Вистината е тоа Apple Maps е стандардно инсталиран, и исто така нуди можност за користење на Siri и Mail по дифолт. Самиот факт дека самите корисници обично не применуваат промени во овој поглед, дел од сликата го наоѓа своето објаснување тука. Јасно е дека тоа не треба да му штети на Apple, но мора да се земе предвид при правилно толкување на податоците.

Во исто време Мапи на Apple Тоа е стандардната опција во некои апликации од трети страни и што исто така им помогна на корисниците да започнат да се навикнуваат на неговиот интерфејс, како и да го искористат подобрувањето на неговите функционалности. Како заклучок, „Епл“ успеа да се убеди во својот потенцијал, но корисниците беа делумно охрабрени од зададената апликација. Истото се случува и во случајот на Android, дури и ако станува збор за друг екосистем. Дали ова треба да биде новост? Можеби не толку колку што Apple има намера да ни го продаде. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рикрдо dijo

  Во мојата земја, Еквадор, постојат места што апликацијата Мапи едноставно не може да ги најде, што значи дека Епл е заинтересиран само за најважните земји ...

 2.   Соломон dijo

  Ова мора да биде шега на Денот на невините. „Мапите“ работат само за три или четири земји, остатокот од светот, прво Латинска Америка, ние не постоиме, овде ги добиваме најдобрите „Гугл мапи“!

 3.   Агревал dijo

  Рикардо и Соломон, вие сте шамантски волшебници, нормално е дека овие апликации работат само во некои земји, не грижете се наскоро, за некои години покриеноста ќе пристигне во вашите земји, поздрав.

 4.   Соломон dijo

  Како одговор на Агревал,
  Иако вашиот коментар има расистичка нијанса, јас се мачам да направам опсервација: воопшто не е нормално дека цела компанија како „Епл“ не подигнува договор со мапирање со компании посветени на оваа тема во земји без покритие.