Apple Maps ќе нè води во Соединетите Држави до центрите каде што се вршат тестови на Коронавирус

Сите компании се свртуваат да се обидат да се борат против СОВИД-19, или нов Коронавирус. Вирус што свртува сè наопаку и затоа интересот на сите за да заврши ова што е можно побрзо. Епл само додаде уште едно зрно песок со додавање на опцијата центар за тестирање COVID-19 на „Епл мапс“. По скокот, ќе ви кажеме како ќе работи ова ново пребарување против коронавирус.

Како што ви рековме, „Епл мапс“ се подготвува да ги собере сите информации од центрите што ќе ги извршат овие скапоцени тестови за Коронавирус или КОВИД-19. За тоа започнаа специјална веб-страница достапна од овој линк и во кои давателите на здравствени услуги, лаборатории и други деловни активности поврзани со здравјето можат да се регистрираат како центри за тестирање COVID-19Во принцип, тоа е услуга наменета за Соединетите држави, но вистината е дека центрите во други земји исто така може да можат да се регистрираат. Исто така, треба да се има предвид дека во земји како Шпанија ова треба да се направи на ниво на влада, но вистина е дека постојат приватни центри кои, етички или не, ги нудат овие тестови.

Процес на работа многу сличен на оној што го наоѓаме при регистрирање бизнис на „Мапи на Apple“, но во овој случај тоа ќе предизвика регистрираниот бизнис се појавува како центар за тестирање COVID-19 веднаш до црвен балон со медицински симбол. Исто така, ќе го видиме името на бизнисот, медицинското осигурување поврзано со него, телефонскиот број, веб-страницата и видот на тестирање што го вршат. „Епл“ исто така ги замолува заинтересираните да појаснат дали е неопходен лекарски рецепт за да се полага тестот во тој центар или не.. Новина што е во процес на вметнување податоци, овие центри сè уште не се прикажани на „Мапите на Apple“, но како што можете да видите на специјалната веб-страница, „Епл“ веќе започна со процесот на вметнување на податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.