Apple ги детализира спецификациите за женскиот приклучок за молња

iphone-6-plus-молња

El Femaleенски приклучок за молња Тоа е нешто што го видовме само на iOS уредите. Онаа што повеќето производители ја користат за своите додатоци е машката верзија на приклучокот, меѓутоа, во некои случаи може да изгледа потребно да се користи овој приклучок во неговата женска верзија.

Apple веќе е во преговори со различни производители на додатоци за тие да го имплементираат новиот приклучок во нивните производи. Како што знаете, ова бара да бидете дел од програмата MFi (Направено за iPhone) и затоа, почитувајте некои од правилата што Apple ги детализира:

 • Femaleенски приклучок ќе се користи во многу додатоци како што се звучници, внатрешни кутии за батерии, надворешни батерии, докови, итн. Многу од овие додатоци денес користат конектор microUSB, но со женската молња, можеме да ги користиме каблите што Apple ги снабдува како стандард во секој тековен уред со iOS.
 • Треба да понуди можности за истовремено полнење и синхронизирање. Тоа е нешто што веќе го имаме денес, но што Apple сака да го задржи во оваа верзија на својот комерцијален конектор.
 • Само една порта за молња по додаток. Со оваа спецификација се збогуваме со додатоците што овозможуваат полнење или поврзување на повеќе уреди истовремено.
 • Без кабли и без напојувања. Apple сака производителите да ги намалат трошоците за производство, повикувајќи го корисникот да користи USB полнач и кабел за молња. Очигледно, ако електричните спецификации бараат напојување со различен напон или јачина на струја, ќе биде потребно да се вклучи за да се избегнат главоболки. И покрај тоа, за Apple идеално би било да не се вклучени дополнителни кабли или полначи или напојувања.
 • Побрзо полнење: Една од предностите на молњата во однос на microUSB е поддршката за побрзо полнење на батеријата на iOS уреди. „Епл“ им препорачува на производителите на додатоци нивните производи да бидат во можност да обезбедат струја на полнење од 2,4А, а 1 засилувач е минимум што го бара компанијата.

Иако сè уште нема датум За да ги видите првите додатоци со женска приклучок „Молња“, овој конектор отвора нов опсег на можности и е на исто ниво со стариот 30-пински приклучок. Дали се сеќавате на универзалната пристаниште на Apple? Можеби со овој нов конектор ќе видиме нешто слично за неколку месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.