Apple ги зголемува подкастите со купување на стартап Scout FM

Подкастите се дел од новото искуство што расте во последниве години. Иако тие постоеја претходно, точно е дека моментумот што го има благодарение на интеграцијата во големите услуги како што е Spotify ги прави повторно да триумфираат меѓу корисниците. Apple Podcast е алатка на Големото јаболко за следење на овој вид содржина. Покрај тоа, од Купертино прават големи напори за подобрување на корисничкото искуство со подкасти во последните месеци. Всушност, доказ за ова е набавка на извидник ФМ, стартување што нудеше плејлисти по пат на персонализирани радио станици на подкасти засновани врз вкусот на корисникот.

Scout FM, стартување што ќе ги подобри објавите во екосистемот на Apple

Извидник ФМ работеше напорно за да се интегрира со Amazon Echos и со Alexa. Покрај тоа, имаше апликација и за iOS и за Android, освен што имаше достапност и за CarPlay. Интересен беше начинот на разбирање на подкстите на овој мал стартап. Тие понудија тематски канали засновани врз вкусот на корисникот со подкасти што можеби им се допаѓаат. Со ова беше можно да се избегне корисникот да остане без опции за слушање бидејќи во „Подкасти“ на „Епл“ или во „Спотифај“, корисникот е тој што треба да ја избере програмата пред нејзината репродукција.

со алгоритми за вештачка интелигенција и машинско учење, Scout FM беше во можност да открие што му се допаѓа на корисникот и последователно да создаде персонализирана станица за објавување. Во рамките на овој алгоритам беа додадени и одговорите што самата апликација ги направи на почетокот, а исто така и навиките на слушање.

Најновиот извештај објавен од Блумберг тоа го обезбедува Scout FM беше купен од Apple на почетокот на годината. Сепак, тој не го надмина специфичниот датум на работа, ниту сумата пари што големото јаболко требаше да ги инвестира за овој стартап. Целта на оваа набавка е да се промовира пазар кој почнува да добива на тежина, како што се подкасти, за чии директни конкуренти, како што е Spotify, почнаа да се грижат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.