Apple го одложува повторното отворање на кинеската продавница Apple поради коронавирусот

Apple Store

На 1 февруари, Apple го објави тоа ги затвори сите продавници на Apple што ги има во Кина, 42, поради коронавирус, ставајќи ги своите клиенти на 9 февруари, датумот на кој Apple Store повторно ќе ги отвори своите врати. Сепак, се чини дека плановите за повторно отворање се одложени без одреден датум.

Деирд О’Брајан им испратил по е-пошта на работниците на Apple Store во Кина за да ги објасни плановите на компанијата да ги отвори продавниците поради коронавирусот планови кои во моментот немаат фиксен датум на календарот. Apple повторно ќе контактира со своите работници на 10 февруари.

„Епл“ вели дека работи со здравствени експерти, владини власти и свои тимови за безбедност на работното место знаат еволуцијата на коронавирусот и штом има повеќе новости повторно ќе стапи во контакт со неговите работници во Кина. Проблемите со раселување во многу градови и дека повеќето училишта се затворени, додаваат на проблемите што ги предизвикува вирусот во земјата.

Покрај тоа, компанијата тврди дека е работи на нови протоколи за здравје и чистење така што продавниците ќе бидат отворени што е можно поскоро. Apple започна да ги затвора првите продавници на крајот на јануари, за подоцна да го продолжи затворањето на сите продавници низ целата земја.

LG и Ericsson нема да присуствуваат на MWC поради коронавирусот

Вирусот корона потекнува од Кина, каде се наоѓаат повеќето погодени луѓе. Надвор од Кина, откриени се неколку случаи, кои за среќа не завршиле со смрт. Медиумите се придонесувајќи кон постојан страв од коронавирус и покрај фактот дека повеќето научници го тврдат спротивното.

Кон овој растечки медиум се додадени одлуките на LG и Ericsson да не оди во MWC за да не ги изложувате вашите вработени на коронавирус, како коронавирусот да е насочен во Барселона, а не во Вухам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.