Apple го отстранува далечинскиот управувач на телевизорот од App Store поради удвојување на функциите

iOS 14 и iPadOS 14 се со нас веќе неколку недели. Со текот на времето, Apple издава нови верзии, вклучувајќи iOS и iPadOS 14.1 или iOS 14.2, што сè уште е во бета фаза за програмерите. Новитетите на овие нови оперативни системи го покажуваат напорот на Apple за иновации и одржување на своите производи како светска референца. Сепак, унапредувањето на нивните оперативни системи како на пр интеграција на функциите во контролниот центар прави Apple да мора да ги отстранува апликациите што ја извршуваа истата функција. Поради тоа Apple го отстрани далечинскиот управувач на телевизорот од App Store, бидејќи постоеше дуплирање на функциите помеѓу iOS и самата апликација.

Apple се збогува со апликацијата TV Remote

Апликацијата Далечински управувач на ТВ тоа беше суштински сојузник за корисниците со Apple TV во нивните домови. Благодарение на оваа апликација, корисникот можеше да ги контролира сите алатки, функции и опции што беа изменети со оригиналната контрола на уредот. Да се ​​има контролер на iPhone или iPad беше начин да не зависи толку многу од контролорот, а за многумина беше чудо.

La пристигнување на iOS 14 воведен во Контролниот центар herramienta Далечински управувач. Оваа алатка го надополни недостатокот на поседување далечински управувач за Apple TV по дифолт, без преземање на ништо. Ова го натера Купертино да ја отстрани апликацијата од App Store поради a удвојување на функции помеѓу iOS и iPadOS 14 и самата апликација.

Покрај тоа, секое упатување на апликацијата е отстрането во упатствата за помош и Препораката на Apple е да се користи графичкиот елемент за далечинско управување во Контролниот центар iOS и iPadOS 14. Меѓутоа, ако ја имате инсталирано апликацијата, сепак ќе можете да ја користите освен ако не ја избришете. Ако го сторите тоа, нема да можете да пристапите повторно бидејќи исчезна од App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.