Apple го промовира iPhone 6s од App Store правејќи СПАМ

спам-iphone-6s

Постојат луѓе кои мислат дека во маркетинг сè оди. Мислам дека може да се направи скоро: што било, сè додека корисниците не ни пречат. И тоа е она што Apple може да го стори ако она што го видовме некои корисници се повторува често: некои корисници почнаа да го гледаат iPhone 6s рекламирање во App Store. Но, не е типичен дел што зборува за апликации што би биле одлични на најновиот iPhone, ако не и прозорец што се појавува на цел екран и зборува за iPhone 6s.

Ако ова ни се појави на која било друга веб-страница или услуга, ние би ја нарекле Спам. Ако Apple го направи тоа во сопствената продавница за апликации, ние ќе го наречеме ... СПАМ. Нема друго име, освен ако не го гледаме овој вид рекламирање само еднаш кога ќе го инсталираме оперативниот систем, како што тоа се случува и со сопствените апликации на Apple: тие ни кажуваат за нив, ги преземаме (или не) и повеќе не гледаме тој прозорец повторно со апликациите на Купертино.

Го видов овој скокачки прозорец, кој многу потсетува на сликата на апликацијата Apple Store iOS, минатата вечер. Ми се појави на iPhone 5s и има инсталирано iOS 9.0.2, така што не се појавува само во најновата верзија на iOS што ни дојде минатиот вторник. Исто така, им се појави на корисниците кои имаат инсталирано iOS 9.1 и единственото нешто што се чини дека е заедничко за сите случаи е дека iPhone-от што пристапува до App Store користи iPhone од кој било претходен модел, се појавува дури и кај корисниците кои имаат iPhone 6.

Логично, рекламирањето од овој тип е нешто вознемирувачко, па се надевам само дека ова нема да стане норма за Apple. Скоро сè оди на маркетинг, но досадните клиенти не треба да бидат опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус dijo

  Па, ништо не излегува од мене ...

 2.   Алваро dijo

  Ми излезе вчера, но не му дадов поголемо значење, го тргнав и тоа е тоа, не ми изгледа толку страшно да му се даде важноста што ја даваат сите, можеби некој не знаеше за новиот iPhone и тоа ќе им помогне.

 3.   Пакск dijo

  Здраво. Имам 6s плус, и веќе неколку недели, секој ден кога влегувам во продавницата за апликации, се појавуваат страниците, броевите и апликациите за клучни зборови. Знам дека има јаболко, но ако не сум го преземал, тоа ќе биде затоа што не ми треба. Многу ми пречи што морам да го притиснам поништи за да продолжам до продавницата за апликации. Од она што го кажувате, тоа е исто како и она што ви излегува од рекламирање, но со друг производ.

 4.   Алекс dijo

  Ми се случи денес, со реклама за колонска вода, кога влегов на оваа страница.

 5.   Андрес dijo

  Досадно е проклето рекламирање на оваа страница во мобилна верзија, тоа е неиздржано.

 6.   Antony dijo

  Рекламирањето на оваа страница ... Тоа е навистина полошо од дрогата, а да не ги спомнувам видеата ...

 7.   Пакск dijo

  Зошто не користите блокатори? Имам рекламирање на оваа страница блокирана од нападни.

 8.   Пабло Апарисио dijo

  Не може да се спореди. Сигурно сте платиле за уред за да го видите огласот за кој зборувам овде. Apple нема да пробие ако не рекламира ништо на App Store. Блоговите прават. Епл-работа е како да плаќате за апликација и да гледате рекламирање. Тоа е исто како да ви наплаќам двапати. Доколку блоговите го сакаат ова обвинение (око, не прашувам), немаше да биде потребен рекламност.

  За да може да се спореди, корисниците кои го гледаат рекламирањето требало да платат за пристап до мрежата. Моментално iPhone во тој случај би ги наплаќал корисниците и рекламирал. Тоа е проблемот и за што се жалам тука, платив за уред и гледав рекламирање. Не се жалам на рекламирање, ако не и на гледање по плаќање. И двете работи треба да се постигнат.

  Честитка.

 9.   Хуго dijo

  Во овој случај, тој исто така се појави во уште подалечна верзија, 8.4.1 на iPhone 5s.