Apple го објави iOS 9.2.1. Дали сега ќе започнат со jailbreak?

iOS 9.2.1

Apple го објави iOS 9.2.1 пред неколку минути за сите iPhone, iPod Touch и iPad компатибилни со iOS 9. Ажурирањето сега е достапно преку OTA (преку воздух) и треба да се појави во секое време и во iTunes. Се сеќаваме дека за да ја инсталирате оваа верзија, како и секоја друга, мора да имате барем 50% батерија во уредот или да ја имате поврзано на штекер (нешто што некои препорачуваат да го прават истовремено).

Ова издание пристигнува само шест недели подоцна од изданието iOS 9.2, за кое се сеќаваме донесе нови јазици на Siri и подобрувања на Safari Control Viewer, што ја подобрува употребата на апликации Safari од трети страни. Покрај тоа, од iOS 9.2 исто така можете да извезувате фотографии од iPhone, iPod Touch или iPad користејќи адаптер Lightning на USB.

iOS 9.2.1 без забележителни новости

Во однос на верзијата што е објавена денес и како што се гледа во бета-верзиите, iOS 9.2.1 не пристигнува со нема извонредни вести, надвор од исправување на грешките, подобрување на сигурноста и стабилноста на системот и вклучително извесно подобрување на безбедноста. Ако имате проблеми со изведбата, се препорачува нејзино инсталирање. Ако чекате прекин на затворот, иако iOS 9.2.1 се покажа како ранлив, најдобро е да почекате до ново известување.

iOS 9.3, од кои првата бета верзија е лансирана и за програмерите и за јавноста, ќе има многу важни вести, како на пр. Ноќна смена, подобрувања во образованието или можност за заштита на белешките со лозинка или Touch ID, меѓу другите. Имајќи предвид дека следната верзија на iOS е исто така ранлива на jailbreak и е верзија со забележителни нови функции, можно е хакерите да чекаат за неговото јавно објавување за да го започнат следниот jailbreak, затоа немаме друг избор освен да продолжиме да имаме трпеливост .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ричард dijo

  МММММММ ... НЕ.

 2.   Кристобал dijo

  треба да почека за iOS 9.3

  1.    Алфонсо Р. dijo

   Или на iOS 9.3.1 или на iOS 9.3.2 и веќе ставете подобро зошто да не чекате iOS 9.4, па дури и iOS 10 ???

   Ајде да видиме, одамна, кога ажурирањата на верзиите беа да речеме „нормални“, т.е. доста раздвоени со време, има смисла да се чека, но сега не. Всушност, се чини дека ова е она што го игра Apple. Тие издаваат верзија и веќе се со бета верзија на следната (дури и јавно), односно се чини како приказна која нема крај. Ако тие не го земат затворот сега (ако сеуште е валиден, се разбира) со чекање како што велите iOS 9.3, можете да бидете целосно сигурни дека кога iOS 9.3 ќе биде официјално објавен, iOS 9.3.1 и iOS 9.3.2 веќе биди во бета фаза. затоа што тоа го прави Apple во последно време.

   Искрено верувам дека Apple го избра овој пат за да го направи затворот што е можно потежок. Гласам затоа што тие го отстрануваат одеднаш. Да, оваа верзија на iOS ќе има мал проблем што би требало да се реши во следната верзија, а следната ќе има уште една и така натаму засекогаш. Во меѓувреме, корисниците на затвор без затвор продолжуваат да чекаат и Епл да ги затвори дупките што ги покажуваат хакерите секогаш кога ќе имаат шанса без официјално да го покренат затворот.

   1.    Озеф Б. dijo

    Веќе ми здосади да чекам за прекин на затворот

    1.    јебига dijo

     во цидија препорачаа да не се ажурира на iOS 9 или подоцна ... хаха.

   2.    елкалан dijo

    Точно, точно.

   3.    Ленин dijo

    Секако, чекајќи jailbreak веќе ме налути чекајќи го тоа.

   4.    Ричард Гарсија dijo

    Никогаш не сум бил повеќе во договор со некого.

   5.    Ersonерсон dijo

    Јас реков дека самиот, она што ќе се случи со ios 10 е Apple го прави тоа намерно, но јас многу се согласувам со тебе

 3.   Арта ти dijo

  До нашите носови на чекање за ебаниот жабрик
  Извади го одеднаш.
  Со оваа стапка тие дури и нема да го извадат затоа што тоа е она што Епл прави толку многу за да добие бета по ред за никогаш да не ја вадат

 4.   Ленин dijo

  Бета и џеилбрејк се изнервираа сите сме разбесни.

 5.   Андроид dijo

  Исто така, веќе сум црн од чекање за џеилбрејк, она што ми стана јасно е дека никогаш повеќе нема да купам ајфон, каква грешка, со тоа колку бев среќен со мојот Самсунг што дури можев да го поврзам со тостер Јаболко НИКОГАШ ПОВТОРНО!

 6.   Раул dijo

  Само што ја инсталирав оваа нова верзија на мојот iPhone 6, иконата за wifi конекција веќе не се појавува, оневозможи ја мојата
  Мобилни податоци и сè уште не се појавуваат, но телефонот има интернет-врска, кога одам во поставките се чини дека е поврзан, но во
  Статусна лента не, што не е во ред со Apple?

  1.    Хари dijo

   Од iosубопитност, дали го инсталиравте преку ОТА или преку iTunes? ...

 7.   Дејвид dijo

  Затоа седам и имам џеилбрејк од 1.1 имав 1 џеилбрејк и не сакам ајфон без џеилбрејк. Но, префрлете се на Samsung дека никогаш. Тоа е како да менувам екипи затоа што не ги сакам играчите.

  1.    Хозе Сталин dijo

   Вистината е дека јас купувам iPhone само за две работи
   1 џеилбрејк
   2 се помалку девалвирани
   Но, тоа веќе ме има до ... дека ме присилуваат да имам јос што не ми се допаѓа и што не можам да модифицирам ништо по мој вкус.

 8.   Карлос dijo

  Лесно е да се критикува зошто тие не го отстрануваат ЈБ, дека сум сит дури и од мене, но бидејќи не можам да го направам ЈБ сам, за сега треба да почекаме, ако го извадат сега за iOS 9.2, тие ќе ги затвори безбедносните празнини и работата што е направена за да се искористи за iOS 9.3 ќе се потроши.
  Најлогично е да почекате да излезе официјалниот iOS 9.3, што е најразумна работа, дури и ако чекањето е подолго.

 9.   Јусн Карлос dijo

  Се разбира, ако каква етика да чекате запомнете дека затворот е бесплатен и кога ќе купите iPhone, тоа не е гаранција дека имате затвор на располагање, така што нимодо престанете да плачете и да чекате.

 10.   Јусн Карлос dijo

  Се разбира, ако треба да почекате, запомнете дека затворот е бесплатен и кога ќе купите iPhone не е гаранција дека имате затвор на располагање, така што нимодо престанете да плачете и да чекате.

 11.   AppleBoss dijo

  Тоа не е да се каже, што по ѓаволите прават оние што успеваат да ја играат затворот и не ја нудат јавно. Ајде, за жалење е. Ако веќе го имате и сте го постигнале .. проклето, понудете го под вашиот идентитет за да знаат сите кој го зел. За среќа, сè уште имам iOS 9.02, но мислам дека не би имал iPhone. За мене, iPhone без Jial не е iPhone, извинете.

 12.   АлвАрадо Арзола dijo

  Па, ги ажурирав мојот iPhone 4s и мојот iPad 3 и тие се пофлуентни со iOS 9.2, тие беа многу бавни. Со iOS 9.2.1 тие се пофлуидни и повеќе не се лепат. Барем ми помогна да ажурирам. Се надеваме дека iOS 9.3 не ја повреди оваа флуидност.

 13.   Албин dijo

  Мислам дека треба да го започнат сега и да престанат со стравот дека искористените експлоати ќе се затворат, како и да е, тие ќе го затворат еден ден. Продолжете да работите за да откриете нови експлоатации.

 14.   Помлад dijo

  Ова ажурирање поправи грешка со ID-то на допир што не успеа многу во 9.2

  1.    rafael dijo

   Да, и јас така мислам, порано кога отклучував понекогаш не ми успеваше и ако Сири не влезеше наместо да го отклучуваш iPhone

   1.    Помлад dijo

    Ако е така, благодарам, тоа веќе е поправено

 15.   Јорик dijo

  ЛУEOЕ КОИ НЕ СЕ ОВА ЛЕСНИ ПОСЕБНИ СО КОМПЛИКАЦИИ СО Ажурирања што прават САЈБА ISА, НЕ Е ТОА ЕДНОСТАВНО, ПРАВЕТЕ СО ВАС АКО СТАКАШ ЕБЕСНО.

 16.   Падаван dijo

  Јорик НЕ ЧИЛИЕЕЕИ

 17.   Жозе dijo

  Одам да чекам што и да е потребно, она што го знам е дека никогаш нема да ажурирам повторно без jailbreak во следната верзија.

 18.   Fede dijo

  Истото што го рече мојот драг Joseозе, никогаш повеќе нема да ажурирам ios без да има подготвено jailbreak, иако мојот iPhone е на педалата.

 19.   стан dijo

  Имам малку со овој iPhone, но системот е најбрз што го пробав, но не ми се допаѓа што не може да се преземат работите. Толку многу проблеми прават iPhone-ите за тоа? Повеќе ја сакам Нокиа, иако веќе е минато