Apple испрати седум и пол милиони штитови за лице во тоалетите ширум светот

Бизнис светот продолжува да се обидува да помогне во оваа пандемија на КоронавирусКолку повеќе тие помогнат, толку побрзо ќе го завршиме ова и што е најважно, толку побрзо ќе се вратиме на нормалноста (или новата норма како што велат некои). Деновиве слушнавме како сите земји размислуваа за спроведување на методот за анти-КОВИД локација, развиен од Google и Јаболко, развој што за прв пат тера двајца ривали да седнат да работат за општо добро. Но, од Купертино тие не само што сакаат да развиваат технологија против Коронавирус, како што ви кажавме во претходни прилики, тие исто така развија и некои штитови за лице за тоалети, а овие достигнаа ни повеќе ни помалку од седум и пол милиони тоалети низ целиот свет ... По скокот ќе ви кажеме повеќе за овие важни новости.

Тоа беше потврдено од Тим Кук за време на објавувањето на финансиските податоци на Епл, Apple ги испорача овие штитови за лице на 7.5 милиони тоалети. Но, не само тоа, апликацијата (развиена од Apple заедно со ЦДЦ, ФЕМА и работна група Коронавирус во Белата куќа) за тестирање на симптомите на коронавирус (достапно во САД) е преземена повеќе од 2 милиони пати, y веб-страницата на оваа проверка посетена од 3 милиони уникатни посетители. 

Покрај тоа што ги произведовме овие штитови за лице (екраните што ги гледаме овие денови за да ја покријат целата глава), донираа и 20 милиони маски FFP2 на тоалетите ширум светот, луѓе кои се изложени секој ден на ефектите од коронавирусот и на кои им се потребни повеќе од сите. Сето ова заедно со донација од милиони долари (приходот на новиот iPhone SE Product RED е наменет процентно на пример) на повеќе организации кои прават напори да ја искоренат оваа пандемија. Одличен пример за одлична компанија која сака сè да се врати во нормала.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.