Apple исто така го издаде watchOS 2.1 со поправени грешки

часовник-2.1

Слика: 9to5mac

Пред околу еден час, Apple ги ажурираше буквално сите свои оперативни системи и ги објави iOS 9.2, OS X El Capitan 10.11.2, tvOS 9.1 и watchOS 2.1. Во сите случаи, ажурирањата вклучуваат, пред сè, поправени грешки. Во случај на оперативен систем за паметен часовник на каснатото јаболко, watchOS 2.1 пристигнува со тежина од 57.1mb и вклучува поддршка за нови јазици меѓу кои е и арапскиот, јазик кој Сири исто така го „научил“ во iOS 9.2. Еве го списокот на промени вклучени во watchOS 2.1.

Промените вклучени во watchOS 2.1

 • Додава поддршка за системот на арапски, чешки, грчки, хебрејски, унгарски, малезиски, португалски (од Португалија) и виетнамски.
 • Додава поддршка за кориснички интерфејс од десно кон лево.
 • Додава можност за промена на броевите помеѓу латинскиот и индискиот за арапски.
 • Додава нова компликација за исламскиот и хебрејскиот календар.
 • Додадете поддршка за Сири и диктат на арапски јазик (од Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати).
 • Додава поддршка за диктат на англиски (од Малезија), чешки, грчки, хебрејски, унгарски, португалски (од Португалија) и виетнамски.
 • Решава проблем што може да спречи ажурирање на настаните во компликацијата на календарот.
 • Поправа проблем што може да спречи прикажување на времето во режим на заштеда на енергија.
 • Поправа грешка што може да спречи започнување на апликации од трети страни.
 • Поправа проблем што може да спречи правилно прикажување на некои икони на апликации од трети лица.
 • Поправа проблем што може да предизвика нестабилност при префрлување јазици.

За да го ажурирате вашиот Apple Watch во watchOS 2.1, мора да го отворите Апликација за часовник на iPhone и одете во Мојот часовник / Ажурирање на софтвер. Кога ќе го направите тоа, ќе видите скокачки прозорец кој советува дека е достапно ажурирање. Ако не се појави, треба да почекате само неколку минути, иако во овој момент не треба да има проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.