Apple може да дозволи пристигнување на Spotify до HomePod покрај отворањето за трети страни

HomePod

Има многумина од нас кои имаат уреди со „Епл“, но дали некогаш сте престанале да размислувате за сите оние апликации на „Епл“ што ги користите во вашиот секојдневен живот? Постојат многу, и сето тоа е затоа што не можеме да ги избереме мајчините апликации на нашите уреди. Но, се чини дека ова ќе се промени, а тоа е дека почнуваат да се шушкаат за отворање на момчињата од блокот, еден донарушување што дури може да ни овозможи да го користиме Spotify на HomePod ...

И тие не велат ништо повеќе и ништо помалку од момчињата од американското опкружување Блумберг. И тоа е дека сè изгледа така момците од Купертино ќе завршат низ обрачот на трети развивачи. И сето тоа се должи на зголемениот притисок од меѓународните организации да избегнат монопол на компании како „Епл“. Што можеме да очекуваме? Првото нешто што го коментираа е дека ова е може да биде портал на Spotify кон HomePod, нешто многу интересно од тогаш не само добро за Spotify (и неговите претплатници), гледајќи го на друг начин Apple може да има голема корист од многу корисници кои уживаат во други услуги и можеби нема да сакаат да купат HomePod поради неговите ограничувања. Ако нема ограничувања, сигурно Apple ќе има продаваат повеќе единици.

Што Apple тврди дека не им се отвора на трети страни? безбедност. Според нив, принудувајќи ги да го користат целиот спектар на апликации на своите уреди, тие избегнуваат нарушувања на безбедноста, нешто што делумно има смисла. Сепак, на крајот, крајниот корисник сака да може да стори сé што сака со своите уреди, а исто така е точно дека „Епл“ може да ја контролира употребата што ја прават на одредени податоци и да продолжи да ни ја обезбедува безбедноста што ја носат така многу по знаме. Ако оваа гласина е точна, јас веќе ќе ве предупредам на тоа отворањето нема да биде веднаш, ќе дојде по подолг временски период, и ако тоа се случи, ќе го видиме во еден Keynote. Па да почекаме да седнеме ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.