Apple може да ја отфрли 32-битната технологија со iOS 9

Apple_A7_чип

Следната верзија на оперативниот систем на „Епл“ почнува да ringвони гласно во круговите на развивачите на „Епл“. Веста што сега излегува на сцената е iOS 9 може да значи дека Apple дизајнира оперативен систем што исклучи уреди со 32-битна технологија, како што се моделите iPhone 5 и 5C.

Оваа промена што може да се развива за да се изградат цревата на iOS 9, би значело значително подобрување на перформансите на оперативниот систем, бидејќи 64-битен систем во кој немаше потреба да се додава 32-битна поддршка, ќе донесе зголемување во стабилноста, брзината и сигурноста на истата. Ризикот е тој можеби е прерано да ги чува уредите со толку многу корисници надвор од новата верзија на iOS. Овие уреди работат на А6 и пониски чипови, чијашто 32-битна технологија ги прави некомпатибилни со новиот систем на „Епл“.

Со ова идно ажурирање, следната нова верзија на iOS ќе биде ограничена на моделите iPad mini 2, iPad Air 1 и 2, iPhone 5S, iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Leaveе изостави многу актуелни модели, со голема публика на корисници, па оттука и ризикот да размислите да оставите 32-битни уреди надвор. iPad 2, iPad Mini или продолжените iPhone 5 и 5C ќе бидат исклучени од оние што се овозможени за уживање во новиот iOS 9.

Чиповите во овие „дозволени“ уреди се базираат на 64-битна архитектура, нудејќи повисоки перформанси и адресирање поддршка за повеќе од четири гигабајти RAM меморија. Процесорите што во моментов ги користи Apple за iPhone 6 и останатите уреди кои можат да уживаат во iOS9 имаат архитектура заснована на Cyclone и се очекува идните чипови што ќе ги користат во Купертино постигне перформанси скоро двојно отколку сегашните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   НП: xeahnotto dijo

  За што се работи? Секој уред секогаш поминувал низ 4 верзии на iOS. 3GS започна во iOS 3 и заврши во 6. 4-те започнаа во 4-та и завршија во 7.-те 4S во 5-та и завршија во 8-та…, а сега 5 / 5С поминуваат само низ 3 верзии на iOS? И покрај тоа што доволно способен? Како и да е, iOS 9 со ова ќе биде смрт на iPhone 5. Без оглед на тоа како го гледате, се гледа дека Apple направи данок на тој модел ... Дури и да го отстрани ажурирањето, ќе успее да направи телефон со 1 GB рам, како и подоцнежните модели, графички процесор доволно способен да ги спроведе сите ефекти на замаглување и паралакса и со доволно процесор за отворање апликации за помалку од една секунда… На iPhone 4 со iOS 7! Идиот дека сум бил да го купам iPad што го имам сега. Многу идиот.

  Apple прави било каков потег опишан овде и јас ќе се ослободам од неговиот екосистем во 0,0000000000000000000000000000000000000000000001 femtoseconds.

 2.   НЕ: xeahnotto dijo

  Патем, тие секогаш остануваат незабележани ... Но, iPod touch 5g и iPad 3 и уште 4 исти. Колку тажно…

 3.   Урсиди dijo

  Вистината е дека оваа вест, она што ме изненадува, е дека требаше толку време да се појави. Ако пред неколку месеци на програмерите им беше советувано дека апликациите треба да бидат 64-битни од овој февруари, не очекував поинаку.
  Кога излезе 16-битниот Megadrive, кој повеќе ќе развиваше игри за 8-битниот? Тоа е скок во технологијата, што е еднакво на 64 бита десктоп-imac и сигурно ќе бидат уште покомпатибилни алатки помеѓу iOS и OSX.
  Јас сè уште продолжувам со iPhone 4 (5 години колку што ќе биде), и воопшто не ми треба iOS8, дека ќе ги извадат сите iOS што ги сакаат додека работи за мене (крвава криза).
  Она што го направив во октомври, е да го добијам „најевтиниот“ A7 (64-битен) на пазарот, iPad mini 2 32GB (со 16 GB, ниту ние нема да одиме никаде) (модел од крајот на 2013 година).
  Кој iPad сте го купиле партнер?
  Со почит