Apple Pencil компатибилен со iPhone беше отфрлен во последен момент

Според новите гласини, Apple би планирал нова верзија на Apple Pencil компатибилна со моделите на iPhone 14 и ќе беше пуштен оваа година. Сепак, според Weibo, Apple ги отфрлил плановите за оваа верзија на Apple Pencil која би чинела околу 50 долари и покрај тоа што дури и влегувала во производство.

Оваа верзија на Apple Pencil не само што би била компатибилна со iPhone, туку Исто така, ќе стави крај на една од најголемите поплаки за компатибилноста на Apple Pencil 1 со новата 10-та генерација на iPad: нејзиниот начин на полнење.

Изворот коментира дека Apple имал подготвен и во производство нов Apple Pencil, со кодно име „Marker“, кој планирал да го лансира во септемврискиот Keynote со претставувањето на новиот iPhone и Apple Watch. Според извештаите, Apple имаше за цел цена околу 50 долари за овој нов модел на молив, што го прави најевтиниот Pencil, дури и под првата генерација на Apple Pencil и, се разбира, Apple Pencil 2.

Со оглед на тој пад на цената, Apple би ја намалил функционалноста. Овој Apple Pencil очигледно немаше технологија за сензори за притисок или сопствена батерија (некако изненадувачки). Наместо ова, Apple очигледно разви чип што ќе се користи за напојување на пенкалото преку екранот. Нешто слично на она што Samsung го користи со години во своето S-Pen.

Онаму каде што работите стануваат интересни е тоа овој Apple Pencil, исто така, очигледно би работел со iPhone. Првата генерација на Apple Pencil и Apple Pencil 2 не работат со iPhone, и тоа е идеја која Apple ја оспоруваше во минатото. Не е јасно зошто Apple ги отфрли плановите за оваа „Marker“ верзија на Apple Pencil, но одлуката ќе дојдеше во последен момент. Според гласините, Apple веќе има произведено повеќе од милион единици, што не е ни малку за аксесоар кој веројатно би бил наменет за многу специфична публика.

каде што мислиме навистина би имало смисла овој поевтин Apple Pencil е на најновата 10-та генерација на iPad. Apple претрпе доста критики и меми поради фактот што iPad 10 има приклучок за USB-C, но сепак работи само со првата генерација на Apple Pencil опремен со Lightning. На крајот се е решено со адаптер кој го продава и Apple. Тркалезна работа?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.