Apple го издава iOS 9.2 со подобрувања на Safari View Controller

IOS-9.2

На денот на Безгрешното зачнување и празник во Шпанија, Apple го објави iOS 9.2 за сите поддржани уреди. Ова издание доаѓа во вторник, вообичаен ден кога пристигнуваат надградбите на iOS, седум недели по објавувањето на iOS 9.1. Ажурирањето сега е достапно преку OTA или од центарот за развој на Apple. Потсетуваме, за да ги ажурирате вашите iPhone, iPod или iPad потребно е да имате најмалку 50% од достапната батерија.

Во отсуство на проверка на неговата работа, можно е ова ажурирање да разочара многу корисници. Главната новина вклучува подобрувања во контролорот за преглед на Safari, што ни овозможува да ги видиме линковите без потреба да ја напуштиме апликацијата и да го користиме (иако ова веќе беше достапно во iOS 9.1) прегледот на читателот или блокаторите на содржината.

Од друга страна, iOS 9.2 ја вклучува и новата функција AT&T NumberSync, нешто што, логично, ќе биде достапно само во земјите каде што пристигнува AT&T. Оваа одлика им овозможува на корисниците да испраќаат, примаат пораки и да остваруваат повици користејќи го нивниот телефонски број дури и кога нивниот iPhone не е во близина. Покрај горенаведеното, нешто што нема да биде многу важно за огромното мнозинство читатели на iPhone News, Сири „научи“ Арапски, јазик што не беше достапен од доаѓањето на виртуелниот асистент на „Епл“ пред 4 години.

iOS 9.2 е во развој веќе 6 недели и првата бета верзија дојде една недела по официјалното претставување на iOS 9.1, чија главна новина беше повеќе од 150 нови емотикони. Слободно можете да го коментирате вашето искуство со iOS 9.2, особено во однос на перформансите, нешто на што многу корисници се жалат откако iOS 9.0 беше објавен во средината на септември.

Од друга страна, потсетете ги сите што џеилбрејкуваат вашиот уред дека треба да се држите настрана од iOS 9.2 на ист начин како што треба да бидете подалеку од iOS 9.1. Најновата верзија ранлива на јавен прекин на затвор е iOS 9.0.2.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Имам бета 4 и не излегува преку ОТА

  1.    Бермарлоп dijo

   +1, Карлос. Исто така со бета-верзија 4. Дали е познат бројот на верзијата? Се претпоставува дека ќе се смени од бета 4 ...

  2.    СЕРГИО dijo

   Ми се случи на ист начин и го сторив тоа по режим DFU, ако треба прво, да направите бекап од вашата опрема, еднаш во режим на dfu реставрирани и ажурирани и ќе одите да го видите IOS 9.2 со неговите вести и договорот за TOЕ ГО ПРИФАТИТЕ ... КОЛКУ СРЕА, НЕШТО СЕ СЛУЧИ СО БЕТА 4 ОД 9.2, НА ПРОМЕНАТА СО 9.1 НЕМАШЕ ПРОБЛЕМИ БЕТА ПРЕД… ???

 2.   Рафаел Пазос dijo

  инсталиран во ipad air 1, тој е луксузен, sptolight 1 е совршен !!! го коригираа !!!

  благодарам јаболко !!

 3.   cr56 dijo

  Таа е иста градба како бета 4, така што очекувањата дека заостанувањето ќе заврши се с f помали. Колку пати се оние на iOS 6. И, колку е штета да се види дека iPhone 4 во iOS 7 е подобар од iPhone 4S во iOS 9. И што е уште полошо, штета што Apple не дозволува да го ставате телефонот во верзиите што доаѓаат од фабриката ...

 4.   Карлос dijo

  Значи, тие што имаме бета 4, не мора да ажурираат ??? Поминаа 3 недели и тие не направија никакви промени ????

 5.   Бајрон dijo

  Како работи услугата АТ & Т? Не разбрав ништо, може некој да ми објасни, ве молам

 6.   Луис Хавиер dijo

  Имам на мојот два ipad ios 9.2 бета 4 и исто на iphone и не добивам никакво ажурирање ... 3 недели чекам на што? Дали ГМ верзијата е иста со бета 4? Не разбирам ништо….

 7.   данфг95 dijo

  Ако користите јавна бета верзија, конечната верзија нема да излезе додека не го избришете профилот што е инсталиран на iPhone за да бидете iOS бета-тестери. (Јас не сум го тестирал со оваа верзија, но со претходните верзии да). Доколку сте развивач, таа ќе ви ја понуди најновата верзија преку ОТА без никакви проблеми. Се надевам дека поздрав ќе ти послужи.

 8.   joan16v dijo

  Тие го сменија начинот на работа на мултитаскинг. Сега ми се допаѓа подобро.

  1.    Jordi dijo

   Здраво anоан, што мислиш што менува како работи мултитаскинг? Која е разликата помеѓу 9.1 и 9.2 на iPhone? Благодарам

 9.   Jordi dijo

  Како? Што мислите дека тие го сменија начинот на работа на мултитаскинг? Имам iOS 9.1 и преземам 9.2 ... Што ќе забележам? Дали е сè пофлуидно?
  Ви благодариме!

  1.    joan16v dijo

   Кога кликнете двапати на копчето за почеток, пред 9.1 беше многу непрецизно да се движите со прстот помеѓу отворените апликации. Сега одите еден по еден.

 10.   Луис или Гонзалес dijo

  Имам ios 9.2 beta 4 и веќе го избришав профилот па дури и не го добивам апдејтот ???

 11.   Луја dijo

  Имав инсталирано ios 9.2 beta 4, ги деинсталирав ios јавните бета-профили на 3-те уреди што ги имам, ги рестартирав и исто така ги исклучив. Најновата верзија ios 9.2 сè уште не излегува, што ми се чини многу чудно, дали се случува со некој друг? Некоја друга идеја?

  1.    Луис или Гонзалес dijo

   Истото ми се случува и мене

 12.   Луја dijo

  Па, се плашам дека крајната верзија е иста како бета 4, ако ова е вистина, би изгледало неверојатно и малку засрамувачки што по 3 недели не направија никакви измени во финалната верзија, така што тие тогаш направете театарот да почека за конечна верзија, ако е така, дали е завршен 3 недели?
  Се надевам дека сум збунет и дека нема да излезе поради едноставна грешка.

 13.   Исус dijo

  Истото, како и сите што имаме ios 9.2 beta 4. Не добивам ажурирање, отстранете го бета-профилот и воопшто ништо
  (I.e.

 14.   мармосет dijo

  Ставете го iPhone во режим за обновување. Откако ќе го исклучите. Притискање на копчето за почеток и поврзете го со iTunes. Чувајте го на тој начин се додека не се појави логото на iTunes на екранот на iPhone. Тогаш iTunes ќе ве побара за ажурирање.

 15.   Луја dijo

  Се обидов да го отстранам профилот, повторно да започнам, да исклучам ... Дури и да инсталирам нов профил, да пребарувам и ништо ... повторно деинсталирај го и рестартирај ... Мислам дека не е во наши раце и јаболкото ќе мора да го реши .

 16.   Јас;) dijo

  Само се надевам дека ќе згасне одвратната ЛАГ !! Доволно ми беше.

  Јас имам ајфон 6 и со триковите што ги видов на оваа страница се намалија, но еве уште се ..

 17.   Xavier dijo

  Ова ќе биде луксузно !!!! Фала јаболко !!!

 18.   Ману dijo

  Јас го имам истиот проблем, бета 4 профил од 9.2 и официјалната верзија не прескокнува, што треба да се избрише профилот, исто така да се рестартира и воопшто ништо да замислам дека ќе мора да ги вратиме iTunes, дали некој знае нешто?

 19.   мармосет dijo

  Исто така, се обидов да го вратам од itunes и сега го презема официјалниот 9.2

 20.   Луис dijo

  Здраво добро утро. Имам 9.2 јавна бета-верзија 4 и покрај тоа што не добив ажурирање до официјалната верзија, ми беше даден рок од 60 минути да го сменам кодот за отклучување од 6 цифри во 4 цифри. Дали некој знае нешто за ова?

 21.   Ману dijo

  Некој што има официјална верзија на 9.2 може да ми каже дали верзијата е (13C75) ако е така, иста е како што објавува бета4

  1.    Хуан Фко Каретеро (@ Juan_Fran_88) dijo

   Истата верзија е, ја имам официјалната 9.2

 22.   Jordорди dijo

  За сите оние кои имаат бета верзија, конечната верзија нема да излезе! Тие ќе мора да го вратат iphone користејќи режим DFU И НА ОВОЈ НАЧИН ИТУНИТЕ WЕ ГИ Ажурираат на IOS 9.2 !!!

 23.   прагот на вратата dijo

  Дали некој го пробал на iPad Mini 1? Дали вреди да се оди од iOS 8 до 9.2?

  1.    Алберто Кордоба Кармона dijo

   Апсолутно НЕ. Јас го имам 5S во iOS 8.4.1 и таму ќе се види дека тие сè уште не биле во можност да го решат одвратното заостанување во Контролниот центар. Не правете го тоа затоа што ќе зажалите.

   1.    прагот на вратата dijo

    Во ред благодарам. Иако имам iOS 9.0.2 на iPhone 5 и контролниот центар и, воопшто, сè работи за мене.

 24.   Слика на зачувачот на Рафаел Пазос dijo

  Оние кои имате проблеми со ажурирање од ОТА, никогаш нема да излезат ...

  Направете го ова.

  1-Го поврзувате вашиот уред со iTunes, направете копија.
  2-Потоа, исклучете го и исклучете го уредот.
  3-Притиснете дома и поврзете (продолжете да притискате дома) додека не се вклучи јаболкото и не се појават иконата iTunes и кабелот
  4-Во iTunes ќе се појави порака со ажурирање или враќање, вие му ја давате за ажурирање, ПОДГОТВЕНИ!

  Уживајте во вашиот iOS 9.2.

 25.   Jesесуд dijo

  Направете го тоа што беше коментирано од Хавиер Пазос и ОК.
  Благодарам

 26.   Трухило dijo

  Здраво, успеав да преземам и инсталирам преку iTunes и официјалниот 9.2 на iPhone 5 и досега добри впечатоци, се стекна со барем флуентност, станува збор за продолжување на тестирање ...

 27.   Родри dijo

  Ви благодариме за советот Рафаел Пазос !!!

 28.   Louis dijo

  Имам iPhone 6, ажурирај преку ОТА и сè е во ред, ако почувствувам малку поголема течност во однос на 9.1

 29.   Родриго dijo

  Па после толку борби ако можам да инсталирам 9.2 службеници, ги следев чекорите што ги направи Рафаел и можев да имам 4гр 64 и е точно дека покажува многу побрзо и флуидно

 30.   јуан козарин dijo

  ако 9.2 не е инсталиран автоматски во оние што ги имаме бета, претпоставувам дека јаболкото во секој момент започнува со првата бета верзија од 9.3 ... ..како да го стори тоа со iOS 9.0 и 9.1

 31.   Jon dijo

  Без jailbreak ... ќе продолжиме со 9.0.2 како И толку среќни

 32.   Габриел dijo

  Ажурирав iphone 6 од ios 9.1 на 9.2 и изгубив сè на мојата фотографија и видео ролна.
  Некој друг се случува?

 33.   Карлос dijo

  Тие изгледаат како p. Ажурирања за шега и IOS ... Ажурирав на IOS 9.2 и сега нема да ми дозволи да ги ажурирам апликациите што ги инсталирав и некои што веќе ги ажурирав, добивам известување за нивно ажурирање ... Но, ако тие се веќе ажурирани !!!!!!! Вистинска штета е што имам iPhone 6s Plus и ова веќе ми изгледа срамота.

 34.   Јован dijo

  Имав страшно заостанување. Надградив од 9.1 на 9.2 и не можев да сторам ништо, мојот iPhone 6s Plus немаше екран на допир што работи. Јас само го препознав стапалото и од таму не се случи, го рестартирав 10 пати и ништо. Морав да вратам и тоа беше решено. Се надевам дека никому нема да му се случи.

 35.   Карлос dijo

  Мислам дека морам да бидам најсреќниот дечко на светот ... Го ажурирав iOS вклучително и неговите бета-верзии уште од првиот iPhone што беше таму во 2007 година и никогаш ништо не ми се случило и велам дека ажурирањето не се обновува ... ќе имам направено оттогаш околу 3 чисти реставрации, остатокот сите ажурирања и мојот 6S Plus оди како шут и никогаш немав најмал проблем… реков… мора да имам многу среќа.

 36.   Луис dijo

  Апликациите ги правеше за мене уште од iOS 9 и на iPad и на iPhone ... Тоа ми дава проблеми, тие се синхронизираат и излегуваат повторно, или не се синхронизираат ... Катастрофа ... Јас не знајте дали ќе биде iOS или App Store

 37.   Јован dijo

  Нешто се смени во IOS 9.2. Гледам Флеш во Сафари.

 38.   Карлос dijo

  Па, откако го вратив iPhone-от вчера 2 пати, успеав да ги натерам апликациите да се вчитаат добро ... Денес само 24 часа подоцна ... повторно имам проблеми ... Апликациите не се преземени, ажурирањата остануваат да висат ... Ова е навистина шега потроши 900 евра на iPhone и секој ден нешто се случува. Откако дојде IOS 9, ова е едно срање после друго. Тогаш ќе кажеме за андроид, но IOS-от се покажува ... Јас не давам удар на мобилниот затоа што вреди цело богатство ... Срамота за господата на Apple ....

 39.   Рафа dijo

  Ажурирав на iOS 9.2 на iPad air2 и кога пристапувам до App Store, добивам празен екран. Не можам да пристапам до најважните моменти или да истражувам. Го ресетирав мојот Apple ID со истиот негативен резултат. Дали некој го знае решението?

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Рафа. Очигледно ова што го спомнавте нема никаква врска со iOS 9.2 бидејќи и јас го имам видено тоа од синоќа и инсталирав iOS 9.0.2 со jailbreak. Мислев дека станува збор за нешто во врска со џеилбрејкот што ме поттикна, но читајќи го твојот коментар, јас сум склон да мислам дека нешто се случува со App Store и дека тоа е вина на Apple.

   Немам повеќе новости за овој проблем, но ако дознаам за нешто или како да го поправам, ќе го објавам.

   Честитка.

   1.    Рафа dijo

    Ви благодариме.
    Сепак, на iPhone можам да ја видам целата App Store (со верзијата на iOS 9.1 што сè уште НЕ ја ажурирав).

    1.    Рафа dijo

     Само што го ажурирав iPhone на iOS9.2 и тој проблем со App Store НЕ се појавува, односно можам да ја видам целата App Store од телефонот. Чудно.

     1.    Пабло Апарисио dijo

      Здраво повторно, Рафа. Ти си како мене. Не можам да го видам на iPad (детал што не го објаснив); на iPhone да.

      Честитка.

      1.    Рафа dijo

       Испратив е-пошта до техничката служба, но се плашам дека до понеделник нема да има одговор. Ако дознаам нешто, ќе го објавам тука.

       1.    Рафа dijo

        Ова го лоцирав на Интернет.
        http://www.ipadizate.es/2015/12/12/app-store-problema-conexion/

        Е почекаме да видиме.


 40.   Карлос dijo

  iPhone 6s Plus… IOS 9.2 keep Постојано имам проблеми со ажурирање и преземање апликации. Или не преземаат или ме закачуваат. Или едноставно не се појавуваат ... Имам проблеми со AppStore веќе три дена, дали ми се случува сам? Дали некој знае нешто? Погледнав на Интернет, Гугл, но нема новости.

 41.   Fabiola dijo

  Ми треба помош, не можам да пристапам до мојот контролен центар, што да правам?

 42.   Роналд dijo

  Ажурирав на iOS 9.2 (13c75) и микрофонот на звучникот за слушалки престана да работи на мојот iPhone 4s и 5c, што можам да направам? Јас ќе бидам внимателен благодарам