Apple го објави iOS 14.2 GM за програмери што го поправаат повторувањето на известувањето

iOS 14.2 ја достигнува својата верзија Golden Master

La четврта бета фаза iOS 14.2 пристигна пред десет дена и оттогаш, повторливо известување ги советуваше сите корисници да ја ажурираат бета-верзијата. Сепак, немаше бета верзија за да се надополни бидејќи четвртата беше најновата. За да се реши овој проблем, Apple ги стави батериите и ги лансираше петта бета верзија која веќе е крстена како Златен мајстор. Мислам, ова би било верзија финалето што ќе ја види светлината во следните недели. Подолу се потсетуваме на главните новини на оперативниот систем кој е во бета фаза од 18 септември.

Петтата бета верзија на iOS 14.2: Златен мајстор

Оперативен систем што е во бета фаза се ажурира со полирање на деталите додека не достигне целосно стабилна верзија без грешки. Оваа најнова верзија што ќе биде достапна за секого е она што е познато како Златна мастера (ГМ) или кандидат за ослободување (РК). Во последниве години, терминот Златен мајстор се прекинува толку многу за да се замени со премиерот кандидат. Сепак, тие се слични поими што го кажуваат тоа бета периодот на верзијата заврши и е достапен за официјална дистрибуција.

Поврзана статија:
Пораката „Ново ажурирање на iOS е достапно“ се појавува постојано на уредите со бета верзија на iOS 14

Вчера Apple го издаде Златниот мајстор на iOS 14.2. Ова е петта бета верзија лансирана за програмери и го реши проблемот со повторуваните известувања што ви ги кажавме вчера на нашиот блог. Покрај тоа, не се пронајдени големи промени, бидејќи ако Епл воведе нови функции или алатки, тие ќе мора да бидат тестирани од развивачите, да лансираат друга стабилна бета верзија и да го одложат конечното објавување на iOS 14.2.

Што има ново во iOS 14.2: многу разновидно

Нов графички елемент Shazam во контролниот центар iOS 14.2

Запомни го тоа iOS 14.2 со себе носи нов додаток Shazam за Контролниот центар, поддршка за кожни футроли MagSafe за iPhone 12, нови позадини, 100+ нови емотикони, оптимизирано полнење за AirPods, известување за ниво на аудио слушалки, поддршка за домофон за HomePod, приказ на статистика во API за известување за експозиција и многу повеќе.

Облозите се на маса Кога дефинитивно ќе го видиме iOS 14.2? Па, има многу гласови кои истакнуваат дека тој ќе излезе заедно со iPhone 12 mini и iPhone 12 Pro, така што вилушката е помеѓу 6 ноември, кога започнуваат резервациите и 13 ноември, кога ќе започнат да се испорачуваат првите единици. Дали сакате да ја имате новата верзија на вашиот уред?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.