Apple ги издава iOS 14.6 и iPadOS 14.6 за сите корисници

iOS 14.6

Ден за ажурирања во универзумот на Apple. Сите ваши уреди денес добиваат ново ажурирање на соодветниот софтвер. За ајфони, новиот iOS 14.6, И iPadOS 14.6 за iPad-и, кои после многу бета верзии конечно штотуку беа објавени за сите корисници.

Ново ажурирање со забележителни подобрувања, како што се поддршка за семејството на Apple Card, претплати на подкасти и подобрувања во контролата на новите AirTags.

„Епл“ пред само неколку минути ги објави iOS 14.6 и iPadOS 14.6 за сите корисници. Ова ажурирање вклучува поддршка за Семејство на јаболко картичкиПретплати на „Епл“, подобрувања во контролата на нови Airtag и важни безбедносни поправки.

Како и обично, можете да го ажурирате вашиот iPhone со одење во апликацијата „Поставки“, избирање „Општо“ и потоа избор на „Ажурирање на софтвер“.

Претплати за семејни карти и подкасти на Apple

Помина само еден месец од последното ажурирање, iOS 14.5, но сепак е помалку важно. Една од нејзините главни новини е несомнено вклучувањето на Apple Card Family, дозволувајќи го тоа сподели ја Apple Card со други членови на семејството.

iOS 14.6 исто така ја поддржува апликацијата Подкасти за новата платформа за објавување на Епл. Ова им овозможува на подкастите да нудат претплати Плаќајте на вашите емисии со бонус содржина, како епизоди без реклами и епизоди само за претплатници.

Другите нови функции во iOS 14.6 вклучуваат ажурирања за Airtag, подобрувања за пристапност и различни внатрешни поправени грешки.

Новина во делот AirTag е да можете да додадете a адреса на е-пошта наместо телефонски број кога го активирате изгубениот режим на AirTag.
На овој начин AirTag ќе го покаже телефонскиот број делумно маскирани кога ќе го допрете со уред што е компатибилен со NFC, и тој ќе ја прикажува само е-адресата.

Освен овие нови одлики, тој ги поправа и следниве проблеми пронајдени во претходните верзии:

 • Отклучувањето со Apple Watch може да не работи по користењето на Lock iPhone на Apple Watch.
 • Потсетниците може да се појават како празни линии.
 • Надградбите за блокирање повици може да не се појават во „Поставки“.
 • Уредите со Bluetooth понекогаш можат да се исклучат или да испраќаат аудио на друг уред за време на активен повик.
 • IPhone-от може да доживее намалени перформанси за време на стартувањето.

Останатите корекции се внатрешна безбедност, кои поминуваат целосно незабележани од крајниот корисник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.