Apple Pay го достигнува најважниот пазар: Кина

Јаболко-плати-Кина

Јаболко Плаќаат сега е достапно во Кина. Секако, многу жители на земјата мандарински сметаат дека е потребно подолго време, но сега можат да го користат мобилниот систем за плаќање на блокот. Се чини дека сè укажува на тоа дека доцнењето се должи на преговорите со банките во земјата, бидејќи „Епл“ смета дека Кина може да биде најважниот пазар за „Епл пеј“, како што изјави Jенифер Бејли, потпретседател на „Епл пеј“.

Кина така станува петта земја да има на располагање Apple Pay, но за неговото пристигнување не може да се каже дека било кревет со рози. Всушност, дури и во САД, земјата каде што се наоѓа седиштето на „Епл“, постоеја установи кои со одредена скептицизам го гледаа доаѓањето на системот за плаќање преку мобилни телефони на „Епл“. Но, како што вели Марк Наткин, основач на Марбриџ Консалтинг, „Луѓето тргуваат со апликации за подобро искуство„Но, тоа предупредува дека„ Епл “треба да стори повеќе отколку да понуди малку повеќе безбедност и лесна употреба.

Кина ќе биде најважниот пазар за Apple Pay ... ако ве убедат

Кина е втор најважен пазар за Apple и првиот на мобилните уреди. На крајот на 2015 година, повеќе од 358 милиони Кинези (повеќе од целата популација на САД) купија од мобилни уреди. Ако Apple Pay ги заведе, Кина ќе стане најважниот пазар за Apple Pay на ист начин како што е веќе за iPhone.

Главниот проблем со кој се соочуваат Apple и нејзините мобилни плаќања во Кина е што никој не го чекаше нивното пристигнување таму, уште од 100% од локалното население во земјата има можност за примање на мобилни плаќања. Услугата на „Епл“ во земјата мандарински ќе биде само уште една, се додека не нуди нешто од што можат да имаат корист клиентите или продавачите. Дали Apple Pay ќе успее во Кина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.