Apple прави промени во својот API за да ги подобри известувањата

iPhone-6s-Plus-18

Веб-страницата за развивачи често ни дава неверојатни информации од прва рака, како што е случајот денес кога веб-страницата објави лансирање на нов провајдер на API, заедно со други не толку гласни, но подеднакво важни вести. Главната намера на промената на давателот на API е да го подобри приемот на известувањата за Push, на постабилен начин, брзо и со поголема синхронизација. Искрено, имало моменти кога Push услугата што ја имаше iOS беше доста несреќна, особено со доаѓањето на iOS 7, сепак, исто така е точно дека до сега услугата работеше правилно.

Она што не е потребно за Apple да сака да продолжи да работи на нејзиниот развој, достигнувајќи совршеност и совршено корисничко искуство отсекогаш била нејзина максима. Веќе за време на WWDC 2015, објави дека ќе воведе нов провајдер за поедноставен процес на управување со сертификати за програмери кои користат услуга за известување за притисок. Овие нови даватели на API сега се достапни и можат да создадат SSL сертификат за секоја од апликациите на iOS, што ви овозможува да се поврзете со два различни клиенти на APN. Покрај тоа, капацитетот на вчитување на известувањата за Push е двојно зголемен на 4KB, што го проширува неговиот опсег на дејствување.

Секако ова звучи како кинески ако немате одредени програмски и софтверски познавања, но важно е дека Apple е решен да ги подобри известувањата за Push многу, од кои корист имаат само корисниците и потрошувачите, па затоа е несомнено добра вест. Известувањата за IOS Push имаа лошо време за време на iOS 7, што се стабилизира со денови, иако сè уште не е најдобро во мобилниот пејзаж, вистината е дека тие се добри, но не и одлични.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.