Apple престанува да ги продава бравите на Kevo и August

Август паметна брава

Apple ги чисти своите продавници и почнува да престанува да продава производи што не нудете компатибилност на HomeKit. Иако во последните говори на компанијата не видовме дека околината за автоматизација на домот доби големо внимание, вистината е дека не можеме да исклучиме дека 2016 година е година во која обновувањата на оперативните системи се фокусираат да ни донесат новости во овој оддел.

Така, во овој момент повеќе не можеме да најдеме две од електронските брави што компанијата ги продаваше во своите установи и на нејзината веб-страница. Станува збор за Август Паметна брава и безжичен удобен канал Kwikset Kevo. Ниту еден од овие два производи не се карактеризираше со интеграција на HomeKit. Тие се електронски брави кои се поврзуваат со нашите iPhone телефони преку Bluetooth.

Ниту еден портпарол на „Епл“ не потврди дека овие два производи се повлечени затоа што немаат HomeKit, но фактот дека компанијата продолжува да ја пласира бравата Schlage Sense Smart Deadbolt, што го има HomeKit, се чини дека ја потврдува веста.

Друг производ што Apple престана да го пласира е прекинувачот Белкин ВеМо.

Apple сака да се фокусира на автоматизација на домот компатибилна со нејзиниот екосистем и затоа ги повлече овие производи. Се надеваме дека 2016 година е година кога компанијата започнува да го напојува HomeKit и сите компатибилни додатоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.