Apple ги разбива апликациите што не прикажуваат реклами

iAd

„Епл“ почнува да ги сузбива апликациите што бараат уникатен идентификатор за рекламирање на корисникот, но тоа всушност не прикажувајте реклами во рамките на апликацијата, иако тие навистина го следат корисникот.

Гласините го велат тоа Apple би можел да ја промовира сопствената мрежа iAd врз основа на подобра конкурентност ...

Претставата

Повеќето апликации што прикажуваат реклами за следење на корисниците се регистрираат со користење на единствен идентификатор наречен „идентификатор за рекламни“ или IDFA. Операцијата е слична на онаа на колаче, што им овозможува на огласувачите да знаат што гледа конкретен корисник на iPhone и може да лансира реклама насочена кон тој специфичен корисник.

Ограничување од страна на корисникот

За да се елиминира ова следење, мора да го направите тоа изменете ги контролите за приватност Тие се наоѓаат на патеката: Поставки> приватност> Рекламирање и тука можеме да «Ограничи следење»

рекламирање

Од го најавува системот:

iOS 7 ви овозможува да го користите идентификаторот за рекламирање, привремен идентификатор на уредот за подобро да ја контролирате можноста рекламодателите да ви прикажуваат персонализирани реклами (избрани врз основа на вашите интереси) во апликациите. Ако сакате да го ограничите следењето на рекламите, апликациите нема да можат да го користат идентификаторот на рекламата за да прикажуваат персонализирани реклами. Може да го ресетирате идентификаторот за рекламирање на уредот во кое било време. Исто така, iAd ќе спречи вашиот Apple ID да прима персонализирани реклами, без разлика кој уред го користите.

Забележете дека ако вклучите ограничено следење на реклами, сепак ќе видите ист број на реклами како порано, но тие може да бидат помалку релевантни затоа што нема да бидат избрани врз основа на вашите интереси.

проблемот

Некои развивачи на апликации користат IDFA за следете ги корисниците за нерекламни целиДодека другите мрежи за реклами сметаат IDFA од апликации што не служат за рекламирање, за да се надува износот што можат да им го наплатат на своите клиенти за апликациите што прикажуваат реклами.

Ограничувања на Apple

Значи, откако неколку пати ги предупредувавме програмерите во изминатата година, „Епл“ започна да се залага Еве го релевантниот текст од Водичи за развој на Apple, Клаузула 3.31 :

Вие и вашите апликации (и која било трета страна што сте ја договориле за рекламирање) може да го користите Идентификаторот за рекламирање и сите информации добиени преку употреба на Идентификаторот за рекламирање, само заради сервисирање на рекламирање. Ако корисникот го ресетира рекламниот идентификатор, како последица на тоа, тој се согласува да не го комбинира, корелира, поврзува или директно или индиректно, главниот идентификатор на рекламирање со каква било информација добиена со него, со обновување на идентификаторот на рекламирање.

iAd

Ние веќе знаеме дека Епл започна ваша сопствена мрежа iAd. Со што, стапките на рекламирање засновани на бројот на корисници што ги инсталирала една апликација се запираат, за да започнат да се полнат само кога корисникот ќе кликне на рекламата.

Како пропратен ефект, ова ќе ги поттикне мрежите за рекламирање кон еден трошок за модел на клик (ЗКП). Се разбира, сопствената рекламна мрежа на Apple, iAd, не е под влијание на овие ограничувања. Можете да најдете повеќе информации за оваа програма на веб-страницата iAd

галерија iAd

Повеќе информации - Два месеци за програмерите да ги прилагодат купувањата во апликации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.