Apple се приклучува на UnionPay за да стигне до Кина

квадрат-јаболко-плати

Во „Епл“ се чини дека се до самите носеви на борба со банките, така што тие ќе се обидат да ја распределат провизијата кои се наплатуваат од трговецот при вршење плаќања со користење на кредитни картички. Банките не се за работа и доказ за тоа е времето што е потребно за да стигнат до други земји. Кога помисливме дека се должи на занемарување на „Епл“, излегува дека тоа е вина на банките.

Со цел брзо проширување во другите земји, „Епл“ постигнува договори со различни компании за да можат што побрзо да пристигнат, како што е „Американ експрес“, што благодарение на својот сојуз наскоро ќе се симне во Шпанија, Хонг Конг и Сингапур.

Но, за да стигнеме до Кина, еден од најважните пазари за Apple денес, ако не и најважниот, Apple мораше да соработува со UnionPay брзо да се прошири низ целата земја со многу малку инвестиции. Овој сојуз ќе им овозможи на сите сопственици на картички на UnionPay да го користат системот за електронско плаќање на Apple преку iPhone или Apple Watch.

За да ја извршат уплатата, корисниците на картичката UnionPay ќе треба само приближете го вашиот уред до терминалот UnionPay QuickPass и потврдете ја плаќањето преку Touch ID, или тие можат да го донесат Apple Watch на терминалот за да ја потврдат набавката.

Од неговото лансирање во САД, Епл Пеј беше во можност да стигне само до Велика Британија, Канада и Австралија. Токму во Австралија, банките не се подготвени да ја споделат провизијата што ја наплаќаат трговецот со „Епл“, што ги принудува властите во земјата да влезат во ова прашање за да се обидат да спречат корисниците да ги гледаат ограничените начини на плаќање, поради алчноста на земјата банки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.