Apple го воскреснува MagSafe како додатоци за iPhone 12

Apple го врати брендот MagSafe, но наместо да го врати за Mac, како што беше првично, тоа го прави во низа додатоци за iPhone 12 кои беа едно од ретките изненадувања на денешниот настан.

MagSafe беше магнетскиот приклучок кој автоматски се прицврстуваше на портата за полнење на нашите Mac и спречи влечење на кабелот да предизвика нашиот лаптоп да се залепи на земја. Доаѓањето на USB-C донесе многу добри работи, но го изгубивме овој систем што многумина го сакавме и Дека Apple го врати за новиот iPhone 12 е добра вест, бидејќи тоа го прави и со многу интересни додатоци.

Новите полначи и додатоци MagSafe што ги покажа „Епл“ на својот настан денес, содржат магнети распоредени во кружна шема што одговараат на истиот распоред на магнети на задниот дел од iPhone. Ова го прави Овие додатоци се прикачени милиметарски на iPhone и се совршено фиксирани, нудејќи многу можности, како што се држачи за автомобили, држачи за магнетни картички или полначи кои „автоматски“ се прицврстуваат во правилна позиција, со што безжичното полнење станува поефикасно.

Опсегот на додатоци што Apple ни ги претстави денес вклучува кружен безжичен полнач многу сличен на оној на Apple Watch, со цена од 45 €, што со тоа што ќе останеме магнетски прицврстени на нашиот iPhone, ни овозможува да го користиме додека се полни, бидејќи дискот не ќе се помести од позиција освен ако не го повлечеме. Воведе и полнач MagSafe Duo, мала преносна и преклопна основа што ви овозможува да ги надополнувате вашиот iPhone и Apple Watch, користејќи го истиот магнетски систем. Цената и достапноста на оваа база сè уште не се познати.

Покрај полначите, тие ни го претставија и класичниот силиконски, кожа и про transparentирни футроли, но со овој систем MagSafe. Цената на силиконската кутија и про theирната е 55 €Сè уште не ја знаеме цената на кожното куќиште. Ние ја знаеме цената на држачот за кожа картичка што е прикачен на нашиот iPhone благодарение на магнетите, тој ќе чини 65 €.

Apple исто така ни покажа и други додатоци кои сè уште не се појавуваат на нејзината веб-страница, како што е куќиште со преден капак и прозорец што овозможува прикажување на часовникот на екранот. Тој исто така најави дека овој систем ќе биде лиценциран на трети лица, така што производителите ќе можат да создадат свои додатоци на MagSafe, како што е Белкин, од кои ни покажаа приклучок за полнење за iPhone, Apple Watch и AirPods, плус држач за полнач за автомобил. Оваа нова технологија MagSafe изгледа дека ќе трае далеку и наскоро ќе видиме многу додатоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.