Apple ќе биде на CES 2020 во Лас Вегас и itsвезда е HomeKit

Јаболкото малку им е дадено на овие видови „саеми“. Поточно, од 7 до 10 јануари, Consumer Electronic Show ќе се одржи во северноамериканскиот град Лас Вегас. Таму големите брендови ја започнуваат годината. Па овој пат се чини дека Apple има што да каже, и ние нема да видиме нов iPhone, или нов iPad, уште помалку нов Mac ... „Епл“ знае дека „HomeKit“ има голема привлечност кон потрошувачката електроника и сака да го каже тоа јасно со присуство на CES 2020. Компанијата Купертино продолжува да се обложува на својата поврзана домашна платформа.

Беше Блумберг кој го „потврди“ присуството на „Епл“ на овој настан на кој не ни е јасно дали треба да се натпреваруваме против „Гугл“ и „Амазон“, како што велат некои извори, или директно да се сојузува со нив. Искрено има релативно малку производи HomeKit на пазарот и тие обично се прилично скапи (затоа ја користам Алекса иако скоро сите мои IoT производи се компатибилни со HomeKit). Сепак, никој не работи како и оние што го користат протоколот на компанијата Купертино. Фактот дека трите доминантни брендови во овој сектор на паметниот дом еднаш и засекогаш се ракуваат за да ги направат сите производи компатибилни едни со други е најголем рудник.

Она што го имаме јасно е дека компанијата Купертино нема да претстави апсолутно ништо на CES 2020 во Лас Вегас, затоа што има свои настани. Главно, тој ќе се фокусира на покажување на квалитетите на HomeKit во споредба со Google Home и Amazon Alexa, со посебен акцент на тоа како Apple ја штити нашата приватност, нешто што долго време беше белег на компанијата во овие работи. Beе бидеме внимателни кон CES 2020 и во Актуалдадид Ајфон и Актуалидад Гаџет, затоа останете со нас за да бидете информирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.