Во 2017 година, Apple ќе ја надмине трговската марка од трилиони долари во приходите од iOS

Во 2017 година, Apple ќе ја надмине трговската марка од трилиони долари во приходите од iOS

Ова е една од оние новости дека на обичните смртници им е тешко да замислат дека секој ден мора да правиме математика за да стигнеме до крајот на месецот: дали сме навистина способни да замислиме што би значело еден трилион долари? Можеби бројката, рече вака, не влијае толку многу колку да речеме милијарди милијарди долари; или ако ги ставиме сите нули: 1.000.000.000.000. Ајде, што е тревник што се граничи со непристојност. Тоа се толку многу пари што не би знаеле за што да потрошиме и тоа е точно бројот што Apple би можел да го достигне во средината на 2017 година благодарение на приходите генерирани од iOS.

Епл, компанија од трилиони долари

Минатата година, некои аналитичари се осмелија да предвидат дека „Амазон“ или „Алфабет“ (матична компанија на „Гугл“) можат да го победат „Епл“ во curубопитна трка да стане првата компанија од трилиони долари. Сепак, сега Хорас Дедиу, од „Асимко“, издаде нов извештај во кој се наведува тоа во 2017 година Apple ќе ја надмине таа марка трилиони долари според приходите генерирани од iOS.

Пред да продолжите, појаснување: Американците зборуваат за „трилион“ (преведен на шпански како трилион), сепак, со ова тие се повикуваат на она што го знаеме како милијарда. Тоа е затоа што тие ја користат кратката нумеричка скала, различна од онаа што ја користиме во Шпанија и во другите европски земји и остатокот од светот. Со други зборови, американскиот „трилион“ е шпански трилион: една милијарда милиони (со дванаесет нули).

IPhone како одличен двигател на овој рекорд што треба да се постигне

Откако го разјаснивме овој аспект, можеме да продолжиме со Извештајот од Хорас Дедиу кој вели дека, До својата 1.200-годишнина, iPhone ќе има продадено најмалку XNUMX милијарди единици, што го прави „најуспешен производ на сите времиња“. што исто така предизвика други категории на производи како што се iPad, iPod touch, Apple TV и Apple Watch.

Во првите 10 години, iPhone ќе има продадено најмалку 1.2 милијарди единици, што го прави најуспешен производ на сите времиња. IPhone исто така ја овозможи империјата на iOS, која вклучува iPod touch, iPad, Apple Watch и Apple TV, чијашто вкупна продажба на единици ќе достигне 1,75 трилиони единици за 10 години. [1.750.000.000]. Овој вкупен износ најверојатно ќе достигне 2.000 милијарди единици до крајот на 2018 година.

Дедиу објаснува дека, ако сегашните предвидувања се точни, Приходите од продажбата на производи на iOS до средината на оваа година ќе достигнат 980.000 милијарди долари. Хардверот, сепак, не е единствениот прилив на приходи што доаѓа на банкарската сметка на Apple од iOS. Покрај продажбата на хардвер, Apple придонесе и повеќе од 100.000 милијарди долари во однос на продажбата на услуги, вклучувајќи апликации, претплати на iCloud или Apple Music или продажба на аудиовизуелни производи (музика, филмови). А) Да, Apple оваа година ќе ја премине границата од милијарда долари.

Пресвртница од големо значење

Преминувањето на границата од трилион долари во однос на приходите од iOS е најголемо достигнување за Apple покрај другите значајни пресвртници на компанијата. Минатата година ја надмина бариерата на 1.000 милијарда продадени iPhone телефони, како додаток на вкупно 1.000 милијарда активни уреди, вклучително и iOS уреди, Mac и Apple TV.

Од друга страна, овој запис би се случил само во годината во која 10-годишнина на iPhone.

Неколку изненадувачки статистички податоци

Аналитичарот не само што се ограничи на обезбедување на овие астрономски податоци за приходите, туку исто така лансираше и други податоци кои, барем, се многу интересни. На пример, тој укажува на тоа Секоја година започнуваат 17,5 милијарди сесии на уредите со iPhone, што претставува просек од 48.000 XNUMX XNUMX сесии секој ден. Така, во светот има барем 600 милиони активни уреди, И секој од овие iOS уреди се отклучува најмалку 80 пати на ден.

Дедиу го објасни и причини зошто Apple го издржува тестот на времето против сите оние „убијци на iPhone“. Затворениот екосистем, заедно со карактеристиките на iPhone и неговата репутација како врвен смартфон, се клучот за успехот според Дедиу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Но dijo

  Милјарда милијарда долари е милијарда трилиони.

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Точно! Неговиот „трилион“ е наша „милијарда“ затоа што во САД се користи кратката нумеричка скала, во споредба со нумеричката скала што ја користиме во Шпанија и многу други земји. Но, на крајот не е важно, тоа се толку многу пари што неколку нули повеќе или помалку престануваат да увезуваат хахаха