Apple ќе отвори нов центар за истражување и развој во Гренобл, Франција

центар за истражување и развој на Гренобл

Одделот за истражување и развој што Apple го има во своите капацитети во Купертино е одговорен за истражување и развој, вредни за технолошки вишок, на сите нови технолошки функции што се појавуваат во различните оперативни системи на компанијата. Но, тој не е единствениот. Всушност Apple има неколку центри за истражување и развој во Израел, Флорида, Сиетл, Бостон, Кина, Швајцарија и Англија. Наскоро ќе отвори два нови центри за развој во Јапонија и Индија. Центрите за истражување и развој што компанијата ги има надвор од својата земја се посветени на обидот за подобрување и усовршување на работата на технологијата што компанијата ја користи во моментов.

И како доказ за ова, го имаме следниот центар за истражување и развој што Apple планира да го отвори во Гренобл, кој ќе биде одговорен за истражување на нови технологии за додавање на камерите на iPhone. Очигледно Apple ја избра оваа локација затоа што е близу до компанијата STMicroelectronics, компанија која произведува различни компоненти за сите производи и уреди на компанијата.

Според францускиот весник, Le Dauphiné Libéré, Apple потпиша договор за изнајмување, за неодреден период, на објект во Гренобл, со површина од 800 квадратни метри што ќе вработи приближно 30 лица. Компанијата со седиште во Купертино веќе некое време бара специјализиран персонал кој ќе биде дел од овој центар за истражување и развој низ целата земја.

Кога „Кампус 2“ ќе се отвори на крајот од годината, ако сè оди според планот, новиот центар за истражување и развој на компанијата ќе има многу поголема површина отколку што компанијата има во моментов во Купертино, центар кој исто така ќе го прошири бројот на луѓе кои во моментов истражуваат нови начини за подобрување и усовршување на работата на уредите што се дизајнирани во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.